Artykuł sponsorowany

Co to jest faktoring i jak działa cały proces?

Co to jest faktoring i jak działa cały proces?

Sektor usług finansowych jest jednym z największych i najistotniejszych na świecie. Dla ludzi spoza branży większość terminów i procesów, którymi zajmują się osoby związane z bankowością i finansami to czysta magia. Jedną z usług, jaka oferowana jest przedsiębiorcom w zakresie finansów, jest faktoring. Na czym polega i komu może pomóc? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Co to jest faktoring?

Faktoring to w uproszczeniu usługa polegająca na wykupie przez faktora od firmy niezapłaconych faktur od kontrahentów, na których rzecz wykonał już usługę lub dostarczył towar. Ma to zastosowanie kiedy firma umożliwia swoim kontrahentom fakturowanie z wydłużonym terminem płatności, który może wynosić 30, 60, a nawet 120 dni po wykonaniu usługi. Zdarza się, że pomimo upływu czasu środki nie wpływają na konto firmy, a wraz z tym zaczynają tworzyć się zatory finansowe, które mogą prowadzić do poważnych problemów z płynnością finansową.

W takiej sytuacji osoba oferująca usługę faktoringu wykupuje od firmy faktury i opłaca ich wartość bezpośrednio na konto swojego klienta, wraz z tym stając się niejako wierzycielem w sprawie związanej z kontrahentem swojego klienta.

Jest to dobrym rozwiązaniem kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje szybkiego zastrzyku finansowego, ponieważ usługa ta nie jest objęta formalnościami związanymi z czynnościami bankowymi, a wypłata następuje w dniu przekazania faktur.

W całym procesie udział biorą trzy strony. Przedsiębiorca firmy, czyli w tym przypadku faktorant, który przekazuje nieopłacone faktury. Faktorant, czyli firma realizująca całą usługę przez przejęcie wierzytelności. Ostatnią stroną jest sprawca całego problemu, czyli kontrahent, który staje się tutaj dłużnikiem faktoringowym.

Rodzaje faktoringu

Rodzaj usług faktoringowych w Polsce można wyróżnić na podstawie kilku różnych kwestii, i tak na przykład w zależności od charakteru zobowiązania pomiędzy stronami mamy:

  • faktoring wierzytelnościowy, czyli podstawowa forma, w której faktor nabywa wierzytelność, przelewa na konto klienta niepełną wartość faktur, a kontrahent zobowiązany jest do spłaty jej na konto firmy wykonującej usługę
  • faktoring odwrócony, ma zastosowanie, kiedy to przedsiębiorca wskazuje faktorowi podmioty, którym chce zapłacić za usługi lub produkty z jego pomocą. Dzięki temu może dokonać zakupu potrzebnych produktów i zapłacić za nie później faktorowi, który opłaci faktury w czasie wymaganym przez kontrahentów.

Kolejna możliwość podziału to przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, która może być pełne, bądź też niepełne, kiedy to przedsiębiorca musi wziąć odpowiedzialność za ewentualną sytuację całkowitego braku wypłacalności przez kontrahenta.

Zmienna może być także kwestia informowania dłużnika o zawarciu umowy faktoringowej. W niektórych przypadkach sytuacja ta jest całkowicie jawna, ale zdarza się także, że przedsiębiorcy wolą zachować informację o cesji zadłużenia dla siebie. Wtedy zobowiązani są do przekazania faktorowi ewentualnego przelewu od dłużnika. Cały proces nie jest prosty, dlatego dobrze wybrać odpowiedniego specjalistę, takiego jak Pośrednictwo Finansowe Monika Gniffke który, pomoże przejść przez całość bez większych problemów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz