Artykuł sponsorowany

Faktoring- co to jest i na czym polega?

Faktoring- co to jest i na czym polega?

Faktoring to usługa, która w Polsce jest nadal stosunkowo nowa. Na rynku zadebiutował w roku 2008, jednak nadal możemy mówić o prężnym rozwoju tej dziedziny. Mimo wszystko wielu przedsiębiorców nadal nie wie co to takiego i jak mogą z tego korzystać. Różne źródła tłumaczą i określają znaczenie faktoringu. Jedną z łatwiejszych do zrozumienia jest definicja zawarta w słowniku języka polskiego. Zgodnie z jej treścią Faktoring polega na skupywaniu należności przedsiębiorstwa. Istotne jest jednak, że w tej kwestii chodzi o należności, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Jest to rozwiązanie, które pozwala na finansowanie działalności, jednak równocześnie zabezpiecza firmy, przed ryzykiem nieterminowych opłat ze strony kontrahentów.

Faktoring dla każdej firmy

Usługa, która nazywa się faktoringiem jest korzystna z punktu widzenia większości firm. Stanowi ona wsparcie finansowe dla firm, gdyż sprawia, że wszystkie faktury opłacane są terminowo. Płacenie faktur w terminie bywa problematyczne, a to z kolei negatywnie wpływa na działalność firmy, której ktoś zalega pieniądze. W związku z tym postały usługi faktoringu. W ten sposób przedsiębiorstwa unikają utraty płynności finansowej.

Faktor, czyli firma lub instytucja oferująca usługę wykupuje od przedsiębiorcy dług kontrahenta i bierze na siebie pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika. Z kolei faktorant, czyli osoba zlecająca uzyskuje pełen dostęp do środków za wykonaną usługę, w dowolnej chwili. Usługa faktoringu jest płatna, również ze względu na to, że firma ponosi ryzyko, że faktura nie zostanie opłacona.

Nowoczesne rozwiązania pomagają w prowadzeniu firmy

Rozwiązanie faktoringu jest stosunkowo nowe jednak mimo ponoszonych w związku z nim kosztów może okazać się niezwykle cenne dla przedsiębiorstwa, które nie musi czekać na wpłatę, nie traci płynności finansowej i może się dalej rozwijać. Nieopłacone faktury stały się powodem upadku wielu małych firm, tak więc skorzystanie z faktoringu może sprawić, że rozwój nie zostanie zablokowany, a firma nie upadnie w wyniku nieopłacenia faktur przez klientów. Podstawą będzie znalezienie faktora, na którego zostanie przeniesione ryzyko związane z nieopłaconą fakturą. Usług takich podejmują się banki, jak i firmy prywatne. Warto rozważyć kilka możliwości i wybrać opcję najbardziej korzystną dla nas.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz