Artykuł sponsorowany

Co to jest dom pasywny

Co to jest dom pasywny

Obecnie podczas poszukiwania projektu domu zwraca się uwagę nie tylko na względy estetyczne czy funkcjonalność, ale i na energooszczędność. Z tego powodu w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się domy pasywne.

Czym jest dom pasywny

Domy pasywne powstały na zachodzie w myśl nowej idei w nowoczesnym budownictwie, której głównym założeniem jest oszczędzanie energii. Z tego powodu ogromny nacisk kładzie się na poprawę parametrów elementów oraz istniejących już systemów, a odchodzi od wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Sama nazwa domu pasywnego odnosi się do wykorzystywania przez niego energii pochodzącej z promieniowania słonecznego właśnie w pasywny sposób.

Charakterystyczną cechą domów pasywnych jest wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na energię do ich ogrzewania. Dlatego w ich przypadku rezygnuje się zwykle z tradycyjnego systemu grzewczego, zamiast którego stosuje się systemy dogrzewające powietrze wentylacyjne. Domy te można dogrzewać także poprzez promieniowanie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne z wewnętrznych źródeł.

Warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej kilka lat temu uruchomił specjalny program dopłat dla nowego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o niższym zapotrzebowaniu na energię.

Kryteria

Domy pasywne, aby mogły być takimi nazywane, muszą spełniać kilka funkcji:

  • wykazywać wyjątkowo niski poziom zużycia wszystkich nośników energii, w tym oleju opałowego, gazu, drewna i energii elektrycznej,
  • posiadać możliwość dogrzewania pomieszczeń za pomocą wentylacji,
  • zużywać niewielką ilość energii na ogrzewanie,
  • muszą być szczelne na przenikanie powietrza, by nie występował niekontrolowany napływ zimnego powietrza z zewnątrz, ani zawilgocenie wentylacji.

-Podczas budowy domu istotna jest także jego lokalizacja. Powinien być usytuowany na działce niezacienionej. Najlepiej byłoby także, gdyby był zwrócony w kierunku południa i osłonięty od północy naturalnymi wzniesieniami lub drzewami – radzi ekspert z firmy ITS.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz