Artykuł sponsorowany

Co sprawia, że pianka poliuretanowa jest najlepszym sposobem na izolację budynku?

Co sprawia, że pianka poliuretanowa jest najlepszym sposobem na izolację budynku?

Ocieplenie każdego budynku jest niezwykle ważne, aby zachować komfort mieszkania, oraz aby nawet jesienią i zimą wewnątrz panowało przyjemne ciepło. Na rynku dostępne są różne materiały służące do izolacji, a każdy z nich odznacza się innymi właściwościami oraz efektem. W poniższym artykule zajmiemy się zaletami pianki poliuretanowej i wyjaśnieniem, dlaczego stanowi ona najlepszy materiał do izolacji.

Pianka poliuretanowa – charakterystyka i zalety

Pianka poliuretanowa, zanim przyjmie swoją ostateczną formę zaaplikowana na ocieplaną powierzchnię stanowi mieszankę żywic oraz specjalnego utwardzacza. Dopiero podczas wykonywania izolacji pod wpływem ciepła i ciśnienia zachodzi reakcja chemiczna, która sprawia, że preparat zwiększa swoją objętość. Właśnie temu procesowi zawdzięcza on swoją największą zaletę, a więc bezproblemowe i precyzyjne docieranie do miejsc trudno dostępnych i każdej nawet najmniejszej szczeliny. Wyróżniamy dwa rodzaje izolacyjnej pianki poliuretanowej – otwarto- oraz zamkniętokomórkową. Co prawda to ta druga zapewnia lepsze ocieplenie, ale częściej używa się otwartokomórkowej, ponieważ charakteryzuje się ona oddychalnością, a dzięki temu, że przepuszcza parę wodną, nie rozmnażają się grzyby. Oprócz tego nie obciąża konstrukcji, gdyż jest bardzo lekka. 

Pianka PUR a inne materiały izolacyjne

Poza pianką PUR do izolacji budynków najczęściej używa się styropianu oraz wełny mineralnej. Jest to podyktowane ich powszechną dostępnością oraz przystępnymi cenami. Styropian odznacza się dobrą termoizolacyjnością i nie jest podatny na występowanie grzyba lub pleśni. Niemniej jednak największą wadę stanowi jego łatwopalność oraz słaba izolacja akustyczna. Zazwyczaj wykorzystywany jest do izolacji elewacji, ścian lub podłogi, a rzadziej do dachu. Inną alternatywą jest wełna mineralna, która zapewnia zarówno wysoki stopień izolacji cieplnej, jak i akustycznej. Dodatkowo jest paroprzepuszczalna oraz odporna na ogień. Niestety materiał jest ciężki i trudno wypełnić nim niewielkie przestrzenie. 

Wykonanie izolacji wykorzystując piankę poliuretanową

Sposób, w jaki wykonuje się izolację pianką PUR, także przemawia za wybraniem właśnie tej metody. Wynajmując doświadczoną firmę Kor-Tech Kornel Bażanowski posiadającą specjalistyczny sprzęt cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie. Piankę poliuretanową aplikuje się za pomocą pistoletów napędzanych agregatami, które spieniają preparat, aby uzyskać jego ostateczną formę pianki. Wykonywanie izolacji natryskowo pozwala ocieplić duże powierzchnie w bardzo krótkim czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz