Materiał Partnera

Co robić, by układ kierowniczy sprawnie działał?

Co robić, by układ kierowniczy sprawnie działał?

Układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych układów każdego samochodu. W dużej mierze odpowiada za nasze bezpieczeństwo, dlatego powinniśmy nie tylko nie zwlekać z naprawianiem jego usterek, lecz również starać się nie dopuścić do poważniejszych uszkodzeń. Jak dbać o układ kierowniczy i co wchodzi w zakres jego naprawy, dowiesz się z poniższego artykułu.

Nawet najdrobniejsza usterka w układzie kierowniczym ma znaczący wpływ na komfort podróżowania i co ważniejsze, na bezpieczeństwo pasażerów auta. Powoduje szybsze zużywanie się opon i łożysk kół, dlatego jego odpowiednia konserwacja są tak ważne. Zaniepokoić powinny nas drgania, odczuwane na kole kierownicy, ściąganie samochodu na jedną ze stron w czasie jazdy, niepokojące odgłosy podczas kręcenia kierownicą. Co robić, by im zapobiec?

Dbaj o układ kierowniczy

Aby nie dopuścić do awarii omawianego układu, powinniśmy o niego dbać. Dokonywanie jego przeglądu raz w roku podczas przeglądu okresowego to podstawa, która jedna nie wystarczy. Ważna jest przede wszystkim precyzyjna diagnostyka, którą powinniśmy przeprowadzić niezwłocznie, jeśli tylko zaobserwujemy jakiekolwiek luzy w układzie kierowniczym. Istotna jest zbieżność kół oraz geometria układu jezdnego, mająca wpływ na żywotność opon. Nie obejdzie się także bez regularnego sprawdzania poziomu płynu układu wspomagania kierownicy. Jeśli będzie za niski, spowoduje to uszkodzenie pompy wspomagania. Jeśli chcemy przekonać się, czy układ kierowniczy w naszym samochodzie działa poprawnie, zwróćmy się do renomowanego serwisu Express Auto II. Fachowcy nie tylko szybko i sprawnie zdiagnozują ewentualną usterkę, lecz również przeprowadzą jej naprawę i udziela nam rad, jak dbać o układ kierowniczy.

Na czym polega naprawa?

Niestety, zdarza się, że układ kierowniczy zawodzi i nie obejdzie się bez jego naprawy. Na czym ona polega? Zaczyna się od zdiagnozowania usterki oraz określenia, czy dotyczy ona działania przekładni, drążków kierowniczych, czy też zlokalizowana jest może na ich końcówkach. Następnie dokonuje się demontażu kół, drążków kierowniczych oraz końców drążków kierowniczych, a także przekładni. Większość awarii jest związana właśnie z jej działaniem, dlatego należy poddać jej elementy naprawie lub regeneracji. Gdy awaria zostaje usunięta, następuje jej montaż oraz ustawienie zbieżności kół.   

Wspomaganie układu kierowniczego

Wiele nowoczesnych modeli aut wyposażonych jest we wspomaganie układu kierowniczego. Ma on za zadanie zapewnić pojazdowi samopowracalnośc do kierunku jazdy na wprost, tłumić wstrząsy, wywoływane nierównościami na drodze oraz jednocześnie mieć taką budowę, aby w razie jego awarii, nie stracić możliwości kierowania autem.    

Opracowanie:
Częstochowa, Trzcinowa 23
tel. 501 748 741
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz