Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć na temat podatku CIT?

Co powinniśmy wiedzieć na temat podatku CIT?

Płacenie podatków pod różną postacią to obowiązek każdego z nas. Najpopularniejszym ich typem, z jakim możemy się spotkać na co dzień, jest oczywiście VAT, który płacimy choćby przy okazji jakichkolwiek zakupów. Istnieje również inny, ważny rodzaj podatku, a mianowicie CIT, o którym również warto dowiedzieć się więcej. W naszym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tych kwestii. Zapraszamy.

Co dokładnie skrywa określenie CIT?

Rozpoczynając temat dotyczący podatku CIT, należałoby najpierw wyjaśnić, co właściwie kryje się pod tą skrótową nazwą. Otóż podatek CIT, czyli dokładniej Corporate Income Tax to rodzaj podatku dochodowego od osób prawnych, który obowiązuje w naszym kraju od 1989 roku. Dodajmy również, iż obecne przepisy dotyczące podatku CIT w sposób bardzo konkretny określają zapisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406), zaś od stycznia 2021 zostaną wprowadzone w niej pewnego rodzaju zmiany dotyczące wielu podmiotów gospodarczych, które wcześniej nie były związane z owym podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Kogo dotyczy podatek CIT?

Na obecną chwilę podatek CIT musi być opłacany między innymi przez osoby prawne (np. korporacje bądź różnego typu fundacje), jak również spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki partnerskie i komandytowe, które posiadają zarówno zdolność, jak i osobowość prawną. Warto nadmienić także, iż obowiązek płatności podatku CIT dotyczy też ściśle współpracujących ze sobą grup kapitałowych takich jak na przykład spółki akcyjne, których wspólny kapitał zakładowy wynosi 1 mln zł lub więcej (musi on być rozdzielony po połowie na każdą ze spółek). Dodajmy też, iż od 31 stycznia 2021 roku zostanie wprowadzony podatek CIT w postaci Estońskiej, a jego płatnikami będą także spółki jawne. Wszelką pomoc w rozliczaniu podatku CIT oferuje nam Biuro Rachunkowe prowadzone przez Beatę Lenart.

Podmioty, których nie dotyczy CIT oraz jego stawki

Jako uzupełnienie powyższych informacji dodajmy również, iż obecnie podatek CIT znajduje się na poziomie 19% w kontekście zysków kapitałowych oraz 9%, jeżeli chodzi o pozostałe dochody podmiotu będącego płatnikiem CIT. Istnieją jednak pewnego rodzaju odstępstwa od konieczności płacenia owego podatku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z konieczności płacenia podatku dochodowego od osób prawnych zwolnione są między innymi organizacje religijne, NBP, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także różnego rodzaju fundusze inwestycyjne czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz