Artykuł sponsorowany

Co powinni wiedzieć kandydaci o szkoleniu i egzaminie UDT?

Co powinni wiedzieć kandydaci o szkoleniu i egzaminie UDT?

Operatorzy urządzeń technicznych nie mogą narzekać na brak zatrudnienia. Rozwój m.in. branży budowlanej sprawia, że firmy poszukują fachowych operatorów. Aby móc pracować w tym zawodzie, konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, które będą potwierdzone zaświadczeniem kwalifikacyjnym. By je uzyskać, niezbędne jest osiągnięcie pozytywnego wyniku z egzaminu UDT. Jak taki egzamin wygląda?

Egzamin UDT – jak wygląda?

Egzamin UDT złożony jest z dwóch części, czyli sprawdzenia wiedzy teoretycznej oraz z części praktycznej. Część teoretyczna składa się z testu z pytaniami jednokrotnego wyboru. Aby uzyskać pozytywny wynik, konieczne jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 11 pytań. Zakres tematyczny egzaminu podawany jest na bieżąco do wiadomości publicznej. Zajmuje się tym właściwy organ dozoru technicznego, który wykorzystuje się różne środki przekazu. Druga część egzaminu to praktyka. Abyśmy mogli do niej przystąpić, musimy uzyskać pozytywny wynik z teorii. Polega ona na sprawdzeniu umiejętności kandydata, którego zadaniem będzie obsługa danej maszyny lub konserwacja urządzeń technicznych.

Jeżeli podchodzimy do egzaminu na wózki widłowe, wówczas możemy spodziewać się takich zadań, jak wykonanie „ósemki” na placu manewrowym, czy też przewiezienie ładunku zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jeśli egzamin dotyczy suwnicy, wówczas jednym z zadań może być przeprowadzenie próby hamowania mechanizmu podnoszenia. Inne zadanie to sprawdzenie krańcowych łączników albo przewiezienie ładunku. Pozytywny wynik egzaminu praktycznego wiąże się z otrzymaniem uprawnień operatora UDT. W zależności od urządzenia uprawnienia UDT są ważne przez 10 lub 5 lat. Dłużej ważne są uprawnienia na wózki podnośnikowe, żurawie HDS, podesty i dźwigi towarowo-osobowe. Z kolei 5 lat ważne są uprawnienia na wózki specjalizowane oraz żurawie samojezdne.

Szkolenia UDT, czyli przygotowania do egzaminu

Zanim będziemy mogli przystąpić do egzaminu na operatora, wcześniej kandydat musi wziąć udział w szkoleniu. Kursy UDT oferuje między innymi Ośrodek Kształcenia Zawodowego Profesja z Radomia w województwie mazowieckim. Podczas takich szkoleń osoba chcąca zdobyć uprawnienia operatora otrzymuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i przygotowuje się do egzaminu pod kątem praktycznym. Firma, w której się szkolimy, udostępnia nam wszelkie niezbędne materiały z zagadnieniami teoretycznymi, a także maszyny i inne urządzenia, abyśmy mogli na nich ćwiczyć własne umiejętności.

W zależności od tego, na jaki sprzęt chcemy zdobyć uprawnienia, szkolenia i kursy odbywają się w różnym czasie. Obecnie dużą popularnością cieszą się szkolenia na wózki widłowe (podnośnikowe). Z tego względu na kurs możemy zapisać się niemalże co tydzień. Następnie po odbytym szkoleniu zgłasza się kursantów do Urzędu Dozoru Technicznego i w ciągu 30 dni kandydat przystąpi do egzaminu UDT.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz