Artykuł sponsorowany

Co podlega inwentaryzacji przyrodniczej?

Co podlega inwentaryzacji przyrodniczej?

Inwentaryzacja przyrodnicza polega na dokładnym spisie wszystkich elementów przyrody ożywionej i nieożywionej na danym terenie. Jej dokonanie jest warunkiem rozpoczęcia większości inwestycji budowlanych. Należą do nich nie tylko budowy, ale także na przykład prace termomodernizacyjne oraz zakładanie linii energetycznych. Co podlega inwentaryzacji przyrodniczej? 

Kiedy trzeba sporządzić inwentaryzację przyrodniczą?

Podstawą prawną inwentaryzacji przyrodniczej jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku, dotyczące ochrony gatunkowej zwierząt oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku, w sprawie ochrony gatunkowej roślin. Zastosowanie ma również ustawa o udzielaniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska i o ocenach oddziaływania na środowisko.

Warto pamiętać, że inwentaryzacji przyrodniczej powinni dokonać specjaliści w tym zakresie. W przeciwnym wypadku może ona zostać odrzucona przez urząd, co uniemożliwi pracę. Ponadto specyfika inwentaryzacji przyrodniczej sprawia, że trwa ona około roku. To dlatego, że wymaga dokładnej obserwacji fauny i flory, szczególnie podczas okresu lęgowego. Same czynności przeprowadzane są w usystematyzowany sposób, najczęściej na sieci kwadratów o boku 10 lub 20 metrów. Należy uwzględnić czas inwentaryzacji podczas planowania inwestycji, żeby uniknąć konsekwencji finansowych opóźnień.

Z czego składa się inwentaryzacja przyrodnicza?

Inwentaryzacja przyrodnicza obejmuje faunę, florę oraz wybrane elementy przyrody nieożywionej. Podczas wstępnego etapu pracy ustala się dokładny obszar działania oraz gromadzi mapy topograficzne terenu, najlepiej w jak największej skali. Na ich podstawie sporządza się podkłady, na które następnie nanoszone są informacje, osobno dotyczące poszczególnych składowych inwentaryzacji.

Inwentaryzacja botaniczna polega na dokładnym poznaniu i opisaniu flory danego obszaru. Składa się ze spisu florystycznego wszystkich występujących gatunków roślin oraz analizy fitosocjologicznej. Jest to spis i rozmieszczenie poszczególnych siedlisk roślinnych. Spis fauny, będący częścią inwentaryzacji przyrodniczej jest bardziej skomplikowany, ponieważ występuje więcej gatunków zwierząt niż roślin oraz są one trudniejsze do zaobserwowania. Dlatego klienci firmy Proekoekspert cenią fakt, że inwentaryzacji przyrodniczej dokonują fachowcy, legitymujący się wyższym wykształceniem kierunkowym. Inwentaryzacje przyrody nieożywionej dobrze jest prowadzić wczesną wiosną. Poszczególne elementy są wówczas najlepiej widoczne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz