Artykuł sponsorowany

Mulczowanie terenów leśnych w pigułce

Mulczowanie terenów leśnych w pigułce

Nie ulega wątpliwości, że przy pozbywaniu się zbędnej roślinności z terenów leśnych, kładzie się duży nacisk na aspekt środowiskowy. Jedną z ekologicznych metod oczyszczania terenu jest mulczowanie, które stanowi znacznie tańszą opcję niż ręczne karczowanie zagajnika z samosiewów. Dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu pozwala w stosunkowo krótkim czasie przygotować wielkoobszarową działkę pod rozmaite inwestycje. Co jeszcze warto wiedzieć o procesie mulczowania gleby?

Na czym polega mulczowanie?

Pod pojęciem mulczowania należy rozumieć usuwanie zbędnego materiału roślinnego, który po rozdrobnieniu zostaje wymieszany z glebą i równomiernie rozłożony cienką warstwą na działce. Wszystkie te operacje odbywają się w ramach jednego cyklu, przez co nawet duży teren można uporządkować w ciągu 24 h. Tym samym mulczowanie skraca do minimum czas przygotowania gruntu pod inwestycję, gwarantując doskonale oczyszczone podłoże. 

Rozdrobnienie pni, gałęzi i korzeni pozwala poprawić ukształtowanie rzeźby terenu, a także odtworzyć właściwości fizyczno-chemiczne gleby. Ścięte rośliny stają się bowiem naturalnym nawozem, co umożliwia utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci oraz temperatury. Należy więc stwierdzić, że mulczowanie daje szansę naśladowania procesów rozkładu materii organicznej, polegających na odżywianiu gruntu przez obumarłą masę. Wszystkie osoby zainteresowane taką metodą, powinny zapoznać się z ofertą firmy Agro-Mulcz Usługi Leśne Mateusz Ślęzak. Przedsiębiorstwo świadczy również wiele innych usług, mających na celu bezpieczne przekształcenie terenu w stan pożądany przez inwestora.

Bez sprzętu ani rusz

Do szybkiej likwidacji materiału drzewnego używa się maszyn zwanych mulczerami leśnymi, które dzięki swej solidnej budowie radzą sobie nawet w najcięższych warunkach. Zostały one specjalnie zaprojektowane do użytku z dużymi ciągnikami rolniczymi bądź ciągnikami specjalnymi,  dzięki czemu można je wykorzystać do pracy na trudno dostępnych terenach. Równie często można jednak spotkać dedykowane do zadań specjalnych mulczery samojezdne oparte na podwoziu gąsienicowym.

Współczesne modele mulczerów składają się z trzech głównych części konstrukcyjnych. Kluczowy element opisywanego sprzętu stanowi rotor roboczy, do którego przekazuje się moc za pośrednictwem przekładni łańcuchowych. Rotor wyposaża się w kute osady noży, a to jakie zęby czy frezy zostaną wykorzystane, zależy już ściśle od charakteru zlecenia. Warto nadmienić, że głowice można bez obaw wykorzystać nie tylko do rozdrabniania pni, korzeni czy gałęzi, lecz także kamieni. Wszystko to dzięki końcówkom wzmocnionych wytrzymałymi węglikami spiekanami. W przetwarzaniu poszczególnych materiałów pomaga również bęben ugniatający oraz rama obalająca. Poszczególne typy mulczerów różnią się między sobą co do takich parametrów jak waga, szerokość robocza czy zapotrzebowanie na moc. Dlatego też sprzęt zawsze należy dopasować do warunków roboczych.Uniwersalne maszyny potrafią sięgnąć kilkadziesiąt centymetrów w głąb ziemi, skutecznie wyrównując cały teren.

Opracowanie:
Niesułowice, Dworska 1
tel. 537 918 252
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz