Co odstrasza komary?

Co odstrasza komary?

Okres ciepłych dni – przyjemnych wycieczek nad jezioro, odpoczynku na działce, spania przy szeroko otwartym oknie to najprzyjemniejszy czas w roku. Skutecznie uprzykrzyć go może jednak mały przebiegły owad, który wydaje z siebie charakterystyczne bzyczące dźwięki i zarówno odpoczynkowi, jak i snom potrafi odebrać cały urok. Komar. Spotkanie z nim kończy się czerwoną swędzącą pamiątką, o której chcemy jak najszybciej zapomnieć. Przeczytaj, jak unikać spotkań z niechcianym owadzim intruzem.

Co przyciąga komary?

Należy podkreślić, że winne naszych cierpień są samice komara. Samce zadowalają się nektarem kwiatowym i takie pożywienie w pełni im wystarcza. Samice potrzebują protein zawartych w krwi, aby złożyć jaja. Okres lęgowy komarzyc jest zatem najgorszym okresem dla człowieka. Niestety występuje on dosyć często, bo co cztery dni. Wtedy samice rezygnują z kwiatów i wybierają się na krwawe łowy.

Tym, co je przyciąga, jest nasz oddech, a ściślej dwutlenek węgla zawarty w naszym oddechu. Nęcący jest także kwas mlekowy, którym pachnie nasz pot. Te dwa czynniki pozwalają komarom zlokalizować nas i sprawiają, że jesteśmy atrakcyjnym celem. Wybór miejsca nakłucia również nie jest przypadkowy. Miejsce wybierane zostaje na podstawie temperatury i zapachu.

Alkohol zaś sprawia, że w oczach komarzycy jesteśmy jeszcze bardziej kuszący. Zwiększa on naszą temperaturę ciała, a etanol zawarty w procentach jest dla niej prawdziwym afrodyzjakiem.

Komarzyce wprowadzają do naszego organizmu wydzielinę, która zapobiega krzepnięciu krwi, a jednocześnie jest bardzo piekąca. Po ukąszeniu komara może wystąpić lekka gorączka. W rejonach tropikalnych ukąszenie komara może grozić malarią, jednak w naszej szerokości geograficznej nie jest groźne.

Jak odstraszyć komary?

Komary nie przepadają za wieloma zapachami. Zapachy odstraszające komary to:

  •  zapach octu;
  •  cebuli;
  • serpentyny;
  • wanilii;
  • witaminy B.

Wiele jest także roślin odstraszających komary. Dlatego warto posadzić w ogrodzie lub umieścić w doniczkach na balkonie bazylie, pelargonie oraz lawendę. Podczas spacerów warto użyć środków odstraszających komary. Pamiętaj, żeby stosować je na ubrania, a nie na skórę. Skóra popryskana takim preparatem i wystawiona na słońce może źle zareagować.

Jeżeli nie chcesz używać chemicznych środków, możesz spryskać ciało mieszanką wody z olejkiem herbacianym lub goździkowym – olejki te skutecznie odstraszą owady.

Przydatne są także odstraszacze do komarów, które emitują dźwięki odstraszające owady. Dużym plusem takiego rozwiązania jest brak nieprzyjemnych zapachów.

Co stosować na ukąszenia komarów?

Ukąszenie przez komara sprawia dyskomfort. Swędzący czerwony bąbel nie jest przyjemny. Dlatego warto zastosować środki, które ukoją swędzenia. Pamiętaj, że jeżeli obrzęk będzie na skórze utrzymywał się dłużej niż parę dni, warto odwiedzić lekarza. Alergie na ukąszenie komarów są rzadkie, ale zdarzają się.

Najpierw wypróbuj jednak domowe sposoby. Cytryna łagodzi stany zapalne. Połóż plaster na czerwone miejsce. Możesz również wykorzystać natkę pietruszki lub liście białej kapusty.

Skuteczny jest także roztwór soli. Do przygotowania roztworu będziesz potrzebować jedną łyżeczkę soli na jedną szklankę wody. Tym specyfikiem namocz wacik i nacieraj ukąszone miejsce kilka razy dziennie.

Bąbla po ukąszeniu komara można pozbyć się, także używając węgla, który kupisz w aptece. Rozpuść w wodzie kilka tabletek i za pomocą wacika, przyłóż na chorobowo zmienione miejsce.

Bardzo popularnym domowym sposobem na ukąszenie komara jest miód. Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Przyspieszy gojenie się skóry.

Ulgę po ukąszeniu przyniesie preparat chłodzący o działaniu przeciwuczuleniowym. Możesz obmyć czerwone miejsce także zimną wodą – taki zabieg również w przypadku ukąszenia jest jak najbardziej wskazany.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz