Artykuł sponsorowany

Delniwa – czym charakteryzuje się ta odmiana maliny?

Delniwa – czym charakteryzuje się ta odmiana maliny?

Maliny są roślinami niezwykle popularnymi i powszechnie lubianymi za smak owoców, więc coraz częściej można je spotkać w przydomowych ogródkach. Istnieje wiele odmian malin, jednak największym zainteresowaniem cieszą się odmiany powtarzające, wśród których króluje odmiana o nazwie Delniwa. Czym charakteryzuje się malina Delniwa, czym wyróżniają się jej owoce i jak uprawiać tę odmianę?

Malina Delniwa – opis odmiany


Delniwa to polska, wczesna odmiana maliny, powstała z połączenia kilku najpopularniejszych odmian: Polana, Polka, Tulameen oraz Heritage. Owocuje na jednorocznych pędach i należy do malin powtarzających owocowanie. Malina Delniwa to odmiana deserowa, która doskonale wypełnia lukę pomiędzy odmianami letnimi, owocującymi na dwuletnich pędach a odmianami powtarzającymi. Charakteryzuje się wysoką plennością oraz niską podatnością na choroby.

Malina Delniwa – owoce


Owoce Delniwy dojrzewają stosunkowo wcześnie i pojawiają się na pędach jednorocznych. Zbiory można przeprowadzać chwilę przed odmianą Polka, czyli na początku sierpnia i trwają one do pierwszych przymrozków. Maliny łatwo oddzielają się od dna kwiatowego, co umożliwia szybki zbiór. Owoce są średniej wielkości i osiągają wagę nawet do 7 g. Mają jasnoczerwony kolor i stożkowy kształt. Maliny Delniwy wyróżniają się na tle owoców pozostałych odmian dobrą trwałością pozbiorczą – są jędrne, nie miękną ani nie ciemnieją po zbiorze, nie tracą walorów smakowych bez względu na zmieniającą się temperaturę oraz nie rozsypują się po zamrożeniu.
Z uwagi na to, że zachowują swój kształt i nie puszczają soku, nadają się do dalekiego transportu.

Malina Delniwa – uprawa


Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają uprawie maliny Delniwa, szczególnie dlatego, że jest to odmiana o małej podatności na przemarzanie pędów i pąków. Najlepsza dla Delniwy jest gleba żyzna i średnio zwięzła, z uwagi na jej płytki system korzeniowy. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Zalecany poziom pH wynosi 5,5-6,8. Ponieważ maliny mają płytko rozmieszczony system korzeniowy, należy je regularnie zasilać łatwo przyswajalnymi nawozami, np. gotowymi mieszkankami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. 

- informuje nasz rozmówca, pracownik Gospodarstwa Ogrodniczego Szetyńscy.

Maliny najlepiej uprawiać pod osłonami z uwagi na wczesny zbiór owoców. Należy pamiętać również, że silny wiatr jest dla Delniwy niekorzystny – zwiększa ryzyko przemarzania i wpływa negatywnie na zawiązywanie się owoców.

Malina Delniwa – sadzenie


Ze względu na nieduże rozmiary, odmiana Delniwa może być uprawiana również w donicach na balkonach czy tarasach. Zaleca się sadzenie roślin w rzędach, w odstępach 0,3-0,5 m, z kolei między rzędami należy zachować odległość ok. 1,5 m, aby pielęgnacja i zbiory były łatwe. W przypadku sadzenia w ogrodzie lub na polu, z przeznaczeniem do zbioru maszynowego, zalecana odległość to co najmniej 2,5 m.

Maliny Delniwa najlepiej sadzić późną jesienią z uwagi na optymalną wilgotność gleby o tej porze roku, ale można to zrobić także wczesną wiosną. Oprócz odpowiedniego przygotowania gleby i wzbogacenia jej w niezbędne składniki pokarmowe należy zadbać o odpowiednie rusztowanie, ponieważ pędy Delniwy dorastają do 1,5 m wysokości.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz