Materiał Partnera

Co należy wiedzieć o nawozach mineralnych?

Co należy wiedzieć o nawozach mineralnych?

Każda roślina w ogrodzie potrzebuje określonych warunków, aby dobrze rosła. Z pomocą im przychodzą różnego rodzaju nawozy mineralne, które są bardzo często stosowane zarówno przy uprawach rolnych mających na celu zyski jak i w uprawach na potrzeby domowe. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów mineralnych. Warto więc poznać ich pełną charakterystykę.

Podział nawozów mineralnych

 Nawozy mineralne są to sztuczne produkty wytwarzane przy pomocy związków chemicznych, a ich głównymi składnikami są: azot, potas i fosfor, które odpowiadają za różne aspekty mające na celu pomoc roślinom. Nawozy mineralne występują w formie płynnej lub granulowanej i możemy je dzielić ze względu na skład. W związku z czym na rynku mamy dostęp do nawozów jednoskładnikowych, które posiadają tylko jeden z pierwiastków (azot, potas, fosfor) lub wieloskładnikowych, czyli mieszanki wszystkich trzech pierwiastków wraz z mikroelementami.

Rodzaje nawozów mineralnych

Jak zostało to już wspomniane powyżej, nawozy mineralne dzielą się na dwie grupy, jednoskładnikowe:

  • Nawozy azotowe - Należy stosować je tylko wiosną ze względu na to iż, azot jest wypłukiwany do głębszych warstw gleby. Warto pamiętać także o tym, że azot również łatwo ulatnia się do atmosfery, dlatego nawóz z tym składnikiem musi zostać wymieszany razem z glebą. Do najpopularniejszych rodzajów nawozów azotowych należą: saletra amonowa, mocznik, saletrzak, siarczan amonu oraz saletra wapniowa.

  • Nawozy potasowe - Jest to rodzaj nawozu, który musi zostać wymieszany z glebą, aby zbyt duża ilość potasu nie szkodziła roślinom przy kiełkowaniu oraz ich rozwoju. Nawozy potasowe zazwyczaj stosuje się przed siewem, jednak w przypadkach, gdy gleba jest ciężka, to można je stosować również jesienią. Jednym z rodzajów nawozów potasowych jest saletra potasowa.

  • Nawozy fosforowe - Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nawozów fosforowych, które nie są wymywane z gleby oraz słabo przemieszczają się w jej głąb jest podzielenie wymaganej dawki nawozu na dwie części i zastosowanie ich jesienią i wiosną. W przypadku nawozów fosforowych należy również pamiętać, aby stosować mniejsze dawki ze względu na to, że ten pierwiastek tworzy często w glebie związki, takie jak fosforany wapnia, żelaza lub glinu, których nie przyswoją rośliny. Najpopularniejszym rodzajem nawozu fosforowego jest superfostat w różnych postaciach. Drugim rodzajem nawozów mineralnych są:

  • Nawozy wieloskładnikowe - Są to nawozy składające się ze wszystkich wymienionych powyżej pierwiastków połączonych wraz z mikroelementami, które mają bardzo dobry wpływ i są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Ten rodzaj nawozu należy stosować wiosną i latem ze względu na to, iż bardzo dużo składników pokarmowych dla roślin jest wypłukiwana przez wodę. W przypadku nawozów wieloskładnikowych warto zastosować nawozy specjalistyczne, które przeznaczone są do określonych rodzajów roślin, takich jak na przykład drzewa owocowe, róże czy rośliny iglaste, ponieważ dostarczą one najlepszy i niezbędny zestaw składników dla określonej rośliny.

  • Nawozy wieloskładnikowe: wolno działające - Jeśli już jesteśmy przy nawozach wieloskładnikowych, to warto również wspomnieć o nawozach wolno działających, które posiadają specjalną otoczkę wokół granulek nawozu mającą za zadanie uwolnienie składników pokarmowych dla roślin, a szybkość ich uwalniania zależna jest od temperatury i wilgotności gleby. Zaletą znajdującej się w nich otoczki jest również to, iż chroni ona rośliny przed nadmiernym wpływem związków chemicznych znajdujących się w nawozie, dzięki czemu nie dojdzie do żadnych uszkodzeń w ich strukturze.

Jak należy przechowywać nawozy mineralne

 Nawozy mineralne muszą być przechowywane w szczelnych opakowaniach, które zabezpieczą je przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak wilgoć czy nadmiar słońca. Miejsce, w którym znajdują się nawozy mineralne, musi posiadać dobrą wentylację oraz zaciemnienie i odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Szeroki wybór nawozów mineralnych znajdą Państwo w ofercie firmy Elar.

Opracowanie:
Skarszewy, Drogowców 11 lok. 18
tel. 58 588 23 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz