Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o badaniach biochemicznych?

Co należy wiedzieć o badaniach biochemicznych?

Jednym z najczęstszych wykonywanych badań laboratoryjnych jest bez dwóch zmian biochemia. Dostarcza ona szeregu informacji na temat ogólnego stanu zdrowia jednostki, a także nieraz stanowi pierwszy element diagnostyki w kierunku rozmaitych chorób. Interpretację wyników tego typu testów należy pozostawić lekarzowi, który przy ocenie uwzględni wszystkie zgłaszane przez pacjenta objawy.

Specyfika badań biochemicznych

Badania biochemiczne to nic innego jak analiza osocza, które to uzyskuje się poprzez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Składa się one głównie z wody oraz rozpuszczonych w nich substancji takich jak białka, tłuszcze, jony, hormony, glukoza czy też zbędne produkty przemiany materii. Poszczególne elementy płynnej frakcji krwi występują w określonym stężeniu, a przekroczenie przez nie wartości referencyjnych stanowi dowód na nieprawidłowości w działaniu organizmu. Nic zatem dziwnego, że biochemia znajduje zastosowanie jako badanie  profilaktyczne mające na celu rutynową kontrolę stanu zdrowia. Służy ona także jako test diagnostyczny oraz bardzo skutecznie narzędzie do monitorowania skuteczności kuracji.

Co obejmują badania biochemiczne?

Ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy, kołatanie serca – wszystkie powyższe objawy powinny nas skłonić do odwiedzenia odpowiedniej placówki i wykonania badania biochemicznego. Ich wyniki doskonale obrazują stan kliniczny prawie wszystkich narządów oraz gruczołów. Aby ułatwić analizę danych, a także ocenę zmian zachodzących w składnikach osocza, opracowano tzw. profile oznaczeń. Dzięki nim można przeprowadzić testy pod kątem określenia schorzenia oraz w celu weryfikacji ogólnego stanu pacjenta. Tym samym do biochemii zalicza się zarówno często zlecaną morfologię krwi, jak i np. lipidogram określający poziom ryzyka pojawienia się schorzeń układu krążenia. Nie sposób pominąć faktu, że interpretację wyników badań biochemicznych należy pozostawić specjalistom. Lekarz przeanalizuje testy, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wiek pacjenta, jego dietę czy historię przebytych chorób.

Gdzie wykonać badania biochemiczne?

Badaniami biochemicznymi zajmują się wyspecjalizowane zakłady diagnostyczne z odpowiednim zapleczem sprzętowym. Duże doświadczenie w tym zakresie ma bez dwóch zdań istniejąca od 1999 r. firma Lab-Med z siedzibą w Środzie Śląskiej. Dysponuje one wykwalifikowaną kadrą oraz nowoczesną aparaturą, która stanowi gwarancję wysokiej precyzji wyników testów. Laboratorium mogące pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku, stawia za priorytet satysfakcję interesantów, każdego z nich traktując w sposób indywidualny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz