Artykuł sponsorowany

Maszyny wytrzymałościowe, jako niezbędny element badań właściwości materiałów

Maszyny wytrzymałościowe, jako niezbędny element badań właściwości materiałów

Coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące różnego rodzaju materiałów, takich jak na przykład stal lub beton, wymagają od współczesnego inżyniera lub projektanta szczegółowej wiedzy na  temat właściwości i zachowania tych materiałów. Poznać je można tylko w laboratorium, podczas testów, przy użyciu odpowiednich maszyn
i urządzeń.

Rodzaje maszyn wytrzymałościowych

Właściwości mechaniczne materiałów, takie jak wytrzymałość, podatność sprężysta i plastyczna oraz trwałość, to inaczej zespół cech charakteryzujących ich zachowanie pod działaniem sił obciążających. Badania określające je wykonywane są za pomocą tzw. maszyn wytrzymałościowych, które wbrew pozorom są skompilowanymi urządzeniami. Aby wyniki testów były wiarygodne maszyny te muszą być systematycznie poddawane kalibracji oraz serwisowane i naprawiane w odpowiednich zakładach, takich jak na przykład Labor. Próby wytrzymałościowe mogą być wykonywane dla tworzyw sztucznych, gumy, tkanin, drewna, metali, drutu lub materiałów ceramicznych, budowlanych i kompozytów. Ocena jakości i bezpieczeństwa produktu pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości konstrukcyjne oraz elementy najbardziej narażone na zniszczenie w skutek intensywnej eksploatacji. Ze względu na sposób przeprowadzania testu maszyny wytrzymałościowe można podzielić na:

  • maszyny do prób statycznych umożliwiające powolne działanie sił na badany materiał,
  • maszyny do prób dynamicznych charakteryzujące się krótkotrwałym działaniem siły przykładanej w sposób nagły lub udarowy.

Do podstawowych urządzeń tego typu można zaliczyć:

  • zrywarki, służące do badania wytrzymałości materiałów na rozciąganie, ściskanie, gięcie i cięcie materiałów,
  • młoty do pomiaru odporności materiału na pękanie przy obciążeniu dynamicznym,
  • prasy do pomiarów statycznych,
  • twardościomierze badające twardość materiału w oparciu o obowiązujące normy.

Próby wytrzymałościowe dostarczają ścisłych danych liczbowych określających wielkości siłowe oraz skutki ich działania. Dane nazywa się ogólnie wskaźnikami i wyznacza na podstawie prób ilościowych.

Serwis i naprawa

Dla spełnienia warunku porównywalności wyników prób, sposoby ich przeprowadzania muszą być ściśle określone i przestrzegane. Dotyczy to również maszyn wytrzymałościowych, które muszą działać w odpowiedni sposób. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu należy poddać je naprawie w specjalistycznym zakładzie. Tego typu usługi oferuje firma Labor. Zakład naprawy aparatury laboratoryjnej i medycznej z Bielska-Białej. Ich działalność obejmuje między innymi naprawę maszyn wytrzymałościowych oraz twardościomierzy i siłomierzy. Swoim klientom oferują również naprawę aparatury medycznej, laboratoryjnej i przemysłowej oraz urządzeń pomiarowych, a także kontrolno- pomiarowych. Labor to specjaliści w swojej dziedzinie, dysponujący nowoczesnymi oraz specjalistycznymi urządzeniami i narzędziami, dzięki czemu oferują usługi na najwyższym poziomie, terminowość i profesjonalizm. Wczesne wykrycie złej jakości materiału lub występujących w nim wad, pozwala na uniknięcie wyprodukowania wyrobów o nieprawidłowych parametrach, a tym samym zbędnych kosztów produkcji i skutków, jakie mogą powstać w wyniku awarii wadliwego elementu konstrukcyjnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz