Co musisz wiedzieć przed wycieczką do Bułgarii?

Co musisz wiedzieć przed wycieczką do Bułgarii?

Bułgaria jest jednym z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych wycieczek. Ciepły klimat, złote łagodne plaże i piękne krajobrazy to tylko niektóre zalety tego niezwykłego kraju. Planujesz odwiedzić go w te wakacje? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć przed wycieczką do Bułgarii – sprawdź, kiedy najlepiej zaplanować urlop, jak dotrzeć na miejsce i czego warto spróbować będąc w regionalnej restauracji.

Pogoda w Bułgarii

Bułgaria znana jest z bardzo dobrej pogody i przyjemnej temperatury, szczególnie latem. Na wczasy warto wybrać się w sezonie wakacyjnym – najcieplej będzie w lipcu i sierpniu, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi około 27°C. Temperatura morza w miesiącach letnich sięga około 23°C, jeśli więc zdecydujemy się na pobyt w sezonie, pogodę mamy niemal zagwarantowaną.

Czy warto jechać do Bułgarii po sezonie? Jeśli zdecydujemy się na wyjazd jesienią, średnia temperatura będzie wynosić około 18-20°C w ciągu dnia. Podobnie będzie wiosną, np. w maju. Dla osób, które planują aktywny wypoczynek, a nie przepadają za upałem i tłokiem na plaży, będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Mniejsze tłumy i nieco niższa temperatura z pewnością ułatwią podróżowanie po kraju.

Transport – samochód czy samolot?

Do Bułgarii najlepiej dotrzeć samolotem, szczególnie gdy planujemy podróż z dziećmi. W sezonie letnim wybierając się na wybrzeże, możemy zdecydować się na lot do Burgas – w połowie czerwca bilet w dwie strony kosztuje około 500 złotych. Połączenie z Warną jest nieco droższe – za lot zapłacimy około 1000 złotych w obie strony. Przelot do Bułgarii trwa około 2 godzin.

Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem lub autokarem, będziemy musieli przygotować się na długą drogę, Warszawę od Warny dzieli bowiem około 1600 km. Najszybsza droga wiedzie przez Słowację, Węgry i Rumunię, jednak ze względu na kiepskie drogi w państwie Draculi, niektóre biura podróży organizują wycieczki jadące przez Serbię. Podróż trwa około 24 godzin.

Waluta bułgarska

Walutą w Bułgarii jest lew (BGN – dzieli się na 100 stotinek). Obecnie kurs lewa bułgarskiego wynosi 2,19. Czyli 1 lew to w przybliżeniu 2 złote. Gotówkę możemy wymienić w Polsce w jednym z kantorów (warto zawczasu sprawdzić kurs w kilku i wybrać najkorzystniejszy) lub zdecydować się na zakup euro, które wymienimy na miejscu na lewy. Należy jednak pamiętać, aby wymiany dokonywać w kantorach z napisem „no comission”, czyli „bez prowizji” – wówczas nasze środki zostaną wymienione zgodnie z kursem widniejącym na tablicy informacyjnej. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kantoru hotelowego.

Ceny w Bułgarii nie różnią się bardzo od cen w Polsce. Przykładowo za pizzę przy plaży zapłacimy 10 BGN, piwo w restauracji – około 5 BGN, drinka w klubie – 8-10 BGN. W dużych kurortach, takich jak Złote Piaski ceny mogą być wyższe.

Kuchnia regionalna - czego spróbować?

Kuchnia bułgarska ma wiele wspólnego z kuchnią grecką, macedońską i turecką. Narodową potrawą Bułgarów jest tarator – ogórkowy chłodnik podawany zazwyczaj jako przystawka. Będąc tutaj na wakacjach, warto również spróbować szopskiej sałatki przygotowywanej z ogórków, pomidorów, papryki, świeżej pietruszki, cebuli i owczego sera. Popularnym daniem jest również kawarma – gulasz z mięsem i warzywami podawany w glinianym naczyniu.

Bułgaria słynie również z bardzo dobrych win. Najbardziej znane to Merło, Trakija, Małnik, Karłowski Misket, Tamianka i Iskra. Warto również spróbować Bozy, czyli napoju zawierającego około 1% alkoholu, produkowanego z lekko sfermentowanej pszenicy. Bozę najlepiej kupować w piekarniach. Popularnym trunkiem na Bałkanach i narodowym napojem alkoholowym jest Rakija, czyli mocny alkohol (około 40-50%) przygotowywany z owoców.

Kuchnia bułgarska

Co warto przywieźć z Bułgarii?

Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego – litr oryginalnego olejku kosztuje około 20-30 BGN, ale warto zdecydować się na taką pamiątkę. Olejek nie tylko pięknie pachnie, ale ma również walory lecznicze, m.in. pomaga w leczeniu migrenowego bólu głowy. Jeśli nie chcemy wydawać dużej ilości gotówki, zdecydujmy się na zakup kosmetyków z dodatkiem olejku. Płyny do kąpieli czy mydła kupimy już za 2 do 10 BGN.

Dobrym pomysłem na prezent będzie również miód różany czy bułgarskie słodycze. Dla dorosłych możemy kupić tradycyjny bułgarski alkohol (np. rakiję) lub wino. Standardowe pamiątki, takie jak pocztówki czy magnesy to wydatek rzędu 1-5 BGN.

Uwaga na gesty

Wybierając się do innego kraju, powinniśmy chociaż w małym stopniu poznać jego zwyczaje, aby uniknąć nieporozumień na miejscu. Będąc w Bułgarii, musimy uważać na gesty. W przeciwieństwie do tego, co znamy z Polski, w tym kraju kręcenie głową na boki oznacza „tak”, a kiwanie głową w górę i w dół – „nie”. Należy również uważać na machanie ręką, oznaczające u nas witanie kogoś lub żegnanie. W Bułgarii bowiem jest to gest przyzywający kogoś do siebie. Pamiętajmy również, że bułgarskie „Da-da”, które może nam się wydawać potwierdzeniem, oznacza „absolutnie nie”.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz