Materiał Partnera

Co można wyprodukować powtórnie z tworzyw sztucznych?

Co można wyprodukować powtórnie z tworzyw sztucznych?

Rozwój firm i dostęp do produktów. Z drugiej strony góra śmieci, które rozkładają się nieproporcjonalnie wolno w stosunku do ich produkcji. Na szczęście mamy coraz większą świadomość ekologiczną, jednak na gruntowne zmiany trzeba jeszcze będzie poczekać. Nie mniej jednak godne pochwały są wszelkie kroki w kierunku mniej skażonego świata.

Tworzywa sztuczne

Głównie należy skupić się na segregowaniu śmieci i edukacji w tym kierunku, aby rzeczywiście odseparować tworzywa sztuczne od innych produktów. Czym są jednak tworzywa sztuczne? Potocznie przyjęła się nazwa „plastik” – choć to uproszczenie. Jak sama nazwa wskazuje – tworzywa sztuczne – to materiały, które powstały w sztuczny sposób w wyniku produkcji polimerów syntetycznych, które nie występują naturalnie. Wyróżniamy jednak również drugą grupę – polimerów występujących naturalnie, natomiast przetworzonych przy użyciu sztucznych i zmodyfikowanych dodatków. Tworzywo sztuczne to nie tylko plastik, ale także poliester, polietylen, nylon, pcv, bakelit, celofan i inne. Warto przyjrzeć się opakowaniom tworzyw sztucznych, które mamy w domu. Są na nich specjalne znaczki, które informują o rodzaju danego tworzywa, co wskazuje na to, co należy zrobić w przypadku recyklingu. 

Drugie życie plastiku

Okazuje się, że plastik wcale nie taki straszny, a nawet jego zalety wzrosną, kiedy wszystkie odpady zostaną odpowiednio przetworzone. Na szczęście grupa świadomych i odpowiedzialnych ludzi zakłada firmy – takie jak Nicro - Plast - dające konkretne rozwiązanie na pytanie – co zrobić z plastikiem? Dzięki czemu otrzymamy kolejne artykuły z tworzyw sztucznych – przykładowo:

  • wszelkiego rodzaju opakowania do kuchni czy biura, a także doniczki, wiaderka itp.
  • bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie (ramy okienne z pcv, rury kanalizacyjne, płyty termoizolacyjne itp.)
  • zabawki
  • meble
  • folie i worki na śmieci
  • w ochronie zdrowia (strzykawki, rękawiczki)
  • długopisy
  • elementy maszyn
  • słupki drogowe.

To oczywiście tylko część produktów, które możemy uzyskać w wyniku przetwarzania tworzyw sztucznych. Jak widać zastosowanie tworzyw sztucznych jest wszechstronne, a artykuły sztuczne towarzyszą nam w naszej codzienności. Warto więc być tego świadomym, aby niepotrzebnie nie marnować cennego materiału do recyclingu i tym samym nie zanieczyszczać naszej natury.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Wojska Polskiego 65
tel. 538 891 222
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz