Artykuł sponsorowany

Co mówi wynik badania EKG?

Co mówi wynik badania EKG?

Elektrogardiografia, znana jako EKG, to najpopularniejsze badanie służące wykrywaniu chorób serca. Trwa zaledwie parę minut i jest bezbolesne, za to jego wynik – przedstawiony za pomocą wykresu – jest źródłem bardzo cennej wiedzy o Twoim sercu. Co mówi wynik badania EKG? O jakich nieprawidłowościach może informować?

Krzywa EKG – co przedstawia

Elektrokardiogram, czyli zapis EKG, jest w stanie odczytać tylko lekarz – bez fachowej wiedzy na temat interpretacji wyniku takiego badania nie sposób choćby domyślić się, jak należy go rozumieć. Krzywa EKG przedstawia pełen cykl pracy serca, czyli:

  • dopływ krwi do przedsionków,
  • skurcz przedsionków i komór,
  • odpływ krwi z serca.

W trakcie EKG badana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego. Każdy, kto choć raz przechodził takie badanie, wie doskonale, jak ono wygląda: na ciele pacjenta umieszczane są elektrody, które przetwarzają informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do aparatu EKG. To właśnie dane zebrane przez elektrody o różnym napięciu są zapisywane na taśmie papieru w formie elektrokardiogramu.

Jakie schorzenia może wykryć elektrokardiografia

EKG spoczynkowe to podstawowe badanie wykonywane w celu rozpoznania i zdiagnozowania niektórych schorzeń kardiologicznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozpoznanie choroby nie odbywa się jedynie w oparciu o EKG. Elektrokardiografia nie zastępuje badania lekarskiego oraz wywiadu z pacjentem, choć w znaczący sposób wspomaga te dwa elementy.

O to, jakie choroby może wykryć elektrokardiografia, pytamy lekarza kardiologa współpracującego z niepublicznym zakładem podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN w Jarocinie:

– Badanie EKG jest podstawą w diagnostyce zawału serca. Istnieje jednak szereg innych schorzeń, o których może świadczyć jego wynik: niektóre wrodzone wady serca, objawy zapalenia mięśnia sercowego lub worka osierdziowego, oraz, oczywiście – nieprawidłowy rytm serca. EKG pozwala także ocenić, jak na stan mięśnia sercowego wpływają inne choroby, na które cierpi pacjent, takie jak choroby tarczycy czy nadciśnienie tętnicze. Z elektrokardiogramu można też odczytać informacje o chorobach metabolicznych organizmu, których skutkiem są zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu.

Czego nie wykryje badanie EKG

Wiemy już, że elektrokardiografia jest doskonałym „narzędziem” w profilaktyce i diagnozowaniu licznych schorzeń – nie tylko kardiologicznych. Niestety to badanie ma też pewne ograniczenia. Czego nie wykryje badanie EKG?

Choć elektrokardiografia wykrywa ślady po przebytym zawale lub dawne duże niedokrwienia wówczas, gdy doszło do stałego uszkodzenia serca, to jednak są przypadki, w których badanie nie pokaże tego, co działo się wcześniej z organem. Jeśli zawał nie objął całej grubości mięśnia sercowego, to z reguły nie pozostawia po sobie śladu – zatem badanie EKG go nie wykryje.

Ponadto z wyniku EKG lekarz nie dowie się o zaburzeniach rytmu serca, które pojawiły się np. dzień wcześniej, a w chwili badania sytuacja jest akurat unormowana. Nawet, gdy pacjent zgłasza się na badanie odczuwając silny ból w klatce piersiowej, jego wynik nie musi świadczyć o tym, że dochodzi do niedokrwienia serca. Co interesujące, obraz EKG wykonywanego u osób otyłych może być nie do końca wiarygodny, gdyż duża warstwa tłuszczu osłabia sygnał docierający z serca przez elektrody. Natomiast u wychudzonych pacjentów samo przypięcie elektrod może sprawić kłopot – a niedokładne ich przypięcie może sfałszować wynik badania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz