Materiał Partnera

Czym zajmuje się kardiolog i jakie choroby leczy?

Czym zajmuje się kardiolog i jakie choroby leczy?

Kardiologia jest dziedziną medycyny która zajmuje się chorobami serca oraz układu krążenia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedne z najczęstszych schorzeń cywilizacyjnych! Coraz więcej osób ma problemy kardiologiczne głównie ze względu na siedzący tryb życia, stres, brak ruchu oraz wysokokaloryczną dietę. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się kardiolog.

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog zajmuje się przede wszystkim rozpoznaniem, a także leczeniem chorób serca, jak i schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Leczy zarówno nabyte, jak i wrodzone wady serca. Diagnozuje, przeprowadza badanie, ustala plan leczenia, a następnie sprawuje opiekę nad chorą osobą poprzez regularne konsultacje wyników badań. Kardiolog może również posiłkować się konsultacją z lekarzami z dziedzin leczących schorzenia wspólne dla chorób serca. Mowa tu przede wszystkim o neurologii oraz pulmonologii. Do kardiologa należy zwrócić się z schorzeniami takimi jak:

  • wrodzone lub nabyte wady serca,
  • choroba wieńcowa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • problemy związane z zastawkami,
  • dusznica bolesna,
  • niewydolność serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • komplikacje po przebytym zawale serca.

Metody leczenia w kardiologii

W kardiologii bardzo często stosuje się zabieg kardiowersji, który przywraca właściwy rytm serca u pacjentów z migotaniem przedsionków bądź z częstoskurczami komorowymi. U pacjentów cierpiących na arytmię serca wykonuje się ablację RF, która polega na wkłuciu się w tętnicę bądź też żyłę udową. U chorych na miażdżycę, ścinania blaszek miażdżycowych w zwężonych żyłach, stosuje się zabieg rotablacji. Równie popularnym zabiegiem jest wszczepienie rozrusznika serca, który należy umieścić w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą RTG. Wówczas lekarz rozcina skórę na klatce piersiowej oraz tworzy w niej kieszonkę na urządzenie. Przez żyłę umieszczane są w sercu elektrody, które połączone są z rozrusznikiem. U osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, stosuje się angioplastykę wieńcową. Polega to na poszerzeniu zwężonych tętnic za pomocą specjalnych baloników. Na naszym rynku istnieje wiele gabinetów, takich jak np. Jankielewicz Janusz, lek. med., którego specjalizacją jest szeroko pojęta kardiologia. Cierpiąc na schorzenie układu krążeniowo-naczyniowego bądź chorobę serca, powinniśmy wybrać się do odpowiedniego, doświadczonego lekarza. Będziemy wówczas mieć pewność, że nasze zdrowie jest w dobrych rękach. Nie ma przecież nic cenniejszego.

Opracowanie:
Ostrołęka, Sienkiewicza 55
tel. 502 574 808
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz