Artykuł sponsorowany

Co lepiej wybrać: tradycyjną dachówkę ceramiczną czy blachodachówkę? Informuje specjalista z firmy dekarskiej Waldemar Dobreńko.

Co lepiej wybrać: tradycyjną dachówkę ceramiczną czy blachodachówkę? Informuje specjalista z firmy dekarskiej Waldemar Dobreńko.

Jaki materiał wybrać na pokrycie dachu: tradycyjną, znaną od lat dachówkę ceramiczną czy nowoczesną blachodachówkę? To pytanie często zadają dekarzom osoby, które po raz pierwszy w swoim życiu podejmują budowę domu. W naszym artykule przeanalizujemy zatem, jakie są podstawowe zalety i wady obu rozwiązań oraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed zakupem, na etapie przygotowania projektu.

Dachówka ceramiczna – zalety i wady

Ceramiczne dachówki są materiałem powszechnie stosowanym w polskim budownictwie jednorodzinnym. Inwestorzy prywatni sięgają po nie chętnie, ponieważ jest to produkt znany od pokoleń, trwały, łatwy w montażu oraz demontażu, odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, działanie wilgoci czy porywy wiatru. Dach, kryty ceramicznymi dachówkami, doskonale izoluje nieprzyjemne dźwięki, dochodzące z zewnątrz oraz zabezpiecza przed kosztowną utratą nagromadzonego w domu ciepła. Współczesne dachówki ceramiczne wyróżnia też estetyka: nie widać na nich żadnych spojeń i są dostępne w wielu opcjach kolorystycznych, które bez trudu można dopasować do odcienia elewacji, okien i podbitki.

Jakie wady mają klasyczne dachówki? Oryginalne, wysokogatunkowe wyroby ceramiczne znanych, polskich marek, są droższe, w porównaniu z blachodachówką i ze względu na swój ciężar, mogą nadmiernie obciążać konstrukcję dachu – zauważa Waldemar Dobreńko z firmy dekarskiej, specjalizującej się w montażu dachówek, blachodachówek i innych pokryć, a także w remontach dachów oraz montażu orynnowań.

Blachodachówki

Zaletą blachodachówki jest jej niska cena, różnorodność, trwałość oraz lekkość. To materiał, dostępny w formie blaszanych arkuszy o zróżnicowanych rozmiarach lub samonośny, ze specjalnie profilowaną łatą, ułatwiającą montaż. Blachodachówkę można dociąć na wymiar według potrzeb, doskonale opiera się ona korozji, promieniowaniu UV i zmiennym warunkom atmosferycznym, służąc przez wiele lat w niezmienionym kształcie oraz zachowując intensywny odcień zewnętrznej powłoki.

Czy blachodachówka ma jakieś wady? Mimo iż jest to trwały, dobrze zabezpieczony materiał, ulega szybciej zużyciu niż dachówki ceramiczne. Blachę cechuje też słaba izolacyjność akustyczna, co może powodować dyskomfort mieszkańców zarówno w trakcie okresowych nawałnic, jak i podczas codziennej eksploatacji budynku, usytuowanego, na przykład, w pobliżu ruchliwej ulicy. Jedynym sposobem na redukcję hałasu jest wówczas izolacja poddasza wełną lub pianą PUR.

Zapraszamy do współpracy z firmą dekarską Waldemara Dobreńko! Znajdziesz ją w miejscowości Harklowa w województwie podkarpackim. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać Twoje oczekiwania. Skontaktuj się z nimi w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Opracowanie:
Harklowa 132
tel. 605 647 062
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz