Artykuł sponsorowany

Etapy konstrukcji dachu

Etapy konstrukcji dachu

Dach jest zwieńczeniem każdego budynku. Jeśli chodzi o budowle mieszkalne, a w szczególności domy jednorodzinne, wyróżnia się kilka rodzajów dachów. Spotyka się domy z dachami jednospadowymi, dwuspadowymi, czterospadowymi, namiotowymi, naczółkowymi, półszczytowymi, mansardowymi, uskokowymi czy wielospadowymi, o wielu załamaniach i różnych bryłach geometrycznych.

Etap pierwszy – wybór projektu i wykonawcy

Konstrukcja dachu jest planowana na etapie wyboru odpowiedniej bryły całego budynku – należy wybrać najlepszą pracownię architektoniczną i wykonawcę projektu oraz współpracować z firmą z branży usług dekarskich, ciesielskich oraz budowlanych. Jeśli firma jest multidyscyplinarna to znak, że warto wybrać tego wykonawcę – pozwoli to na oszczędność czasu i pieniędzy! Przy projekcie domu warto określić dokładny czas, w którym chce się zrealizować działania związane z budową konstrukcji dachu, a następnie jego wykończeniem. Warto pamiętać, że jest to długi proces, który zakłada postawienie wielu konstrukcji i instalacji. Na budowę dachu składają się takie działania jak wzniesienie więźby dachowej, foliowanie lub deskowanie, łacenie, a następnie etap instalacji okien dachowych, okapów, a także systemu rynien. Ostatnim etapem jest kładzenie okrycia dachowego oraz ocieplanie poddasza. Proces budowy dachu wymaga precyzji obliczeniowej i wykonawczej oraz użycia odpowiednich jakościowo materiałów (ich masa ma ogromne znaczenie). Wszystkie wymienione usługi dekarskie i budowlane oferują firmy o szerokim zakresie działania, takie jak KRM Rafał Maziarz – przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji wśród klientów indywidualnych oraz wśród firm. 

Etapy budowania konstrukcji dachu

Profesjonalne usługi dekarskie i ciesielskie obejmują szereg skomplikowanych etapów budowania dachu. Pierwszy z nich to wzniesienie więźby dachowej – pamiętaj, określone materiały drewniane, ich ciężkość i ilość muszą być wyliczone już w fazie kupowania projektu domu i jego wizualizacji komputerowej! Wznoszenie więźby dachowej składa się z trzech kroków: montażu murłat, montażu krokwi oraz montażu łat i kontrałat. Murłaty to podstawowe elementy konstrukcji nośnej Twojego dachu – to na nich opierają się wszystkie krokwie. Krokwiami określa się zaś długie, masywne belki i to ich zadaniem jest utrzymanie wszystkich kolejnych elementów dachu! W poprzek krokwi montowane są łaty, będące długimi listwami – do nich mocowane jest pokrycie dachowe i okna. Najlepsze materiały zamówi dla Ciebie firma ciesielska i dekarska – tartaki oferują najlepszej jakości drewniane belki. Oczywiście etap budowania konstrukcji dachu zakłada jeszcze szereg innych działań zabezpieczających cały budynek. Wyżej wymienione są jednak procesami najbardziej istotnymi i podstawowymi.

Układanie pokrycia dachowego

Od zbudowania konstrukcji dachu do rozpoczęcia układania pokrycia dachowego – dachówki ceramicznej bądź innego wybranego materiału pokryciowego – jest jeszcze sporo innych, bardzo istotnych procesów ciesielskich, budowlanych i dekarskich. Jednym z nich jest zabezpieczenie całej konstrukcji dachu folią lub deskami. Stosuje się do tego najczęściej folie wczesnego krycia, które mają zapobiec przenikaniu wody do całej konstrukcji. Łaty i kontrłaty, pokrywające cały dach pomiędzy szczytem a podstawą, umożliwiają wykonanie kolejnych działań: mowa tutaj o osadzeniu okien dachowych oraz montażu rynien i pasa nadrynnowego, który ma za zadanie przekazywać wodę wprost do rynien, zapobiegając zalewaniu. Na tym etapie budowy wykonuje się również okap dachu! Dopiero kolejny proces zakłada usługi dekarskie mające na celu pokrycie wierzchnie całego dachu. Żeby dach był wykonany solidnie i estetycznie potrzeba wiedzy dotyczącej odpowiedniego rozmieszczania dachówek. Nie warto zatem oszczędzać na tym procesie – najlepszym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnych usług dekarskich i ciesielskich najlepszych firm budowlanych.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz