Artykuł sponsorowany

Co kryje w sobie inteligentny dom?

Co kryje w sobie inteligentny dom?

Inteligentny dom to pojęcie, które jeszcze kilkanaście lat temu było praktycznie nieznane. Niemniej jednak rozwój technologii i różnego rodzaju systemów informatycznych pozwolił na połączenie poszczególnych instalacji, działających dotychczasowo niezależnie w naszych domach w jedno. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie budynkiem, w taki sposób aby przy minimalnych kosztach zapewnić domownikom komfortowy i bezpieczeństwo.

Inteligentny i bezpieczny luksus

Mnogość dostępnych rozwiązań, różnorodność systemów i ich konfiguracji, sprawia że pojęcie dom inteligentny jest bardzo pojemne. Powoduje to, że tym samym terminem określane są zarówno rozbudowane instalacje i systemy sterujące wieloma elementami w budynku, jak i rozwiązania składające się z pojedynczego gadżetu sterowanego dedykowaną aplikacją zainstalowaną na smartfonie. Dlatego też warto pamiętać, że tego typu inwestycja wiąże się z wieloma wyborami. Jako przyszły użytkownik musisz zdecydować, który system wybrać, jakie funkcje będą przydatne, czy też które urządzenia w domu mają być włączone do systemu. Z reguły system inteligentnego domu bazuje na połączonych ze sobą instalacjach takich jak: oświetleniowo-elektryczna, grzewcza i wentylacyjna, a także dodatkowo systemy audio-video, linia telefoniczna, systemy alarmowe i monitoringu, a także instalacje przeciwpożarowe. Do tego często dodaje się systemy garażowe, ogrodowe i automatyki wjazdowej. Nowoczesne rozwiązania tego typu mają przede wszystkim spełniać dwa podstawowe zadania: informować o stanie domu oraz realizować zaprogramowane działania. Dzięki systemowi inteligentnego sterowania budynkiem można na bieżąco uzyskiwać informacje o różnych parametrach wewnątrz i na zewnątrz domu. Dzięki wiedzy ile energii pobierają poszczególne urządzenia w danej chwili i w różnych okresach możemy na przykład monitorować zużycie energii elektrycznej. Systemy inteligentnego domu to także zwiększony komfort oraz bezpieczeństwo domowników - w zależności od tego, jakie dokładnie elementy zostaną włączone do instalacji, może on powiadamiać np. o rozszczelnieniu instalacji gazowej, pojawieniu się tlenku węgla w powietrzu, zalaniu czy intruzie na posesji.

Wybór systemu

Należy pamiętać, że w przypadku inteligentnych domów mamy do czynienia z kilkoma rodzajami instalacji, które determinują późniejsze ich działanie, a także możliwości ingerencji, zmian programowania, funkcji oraz rozbudowy. Dlatego też planując montaż systemów inteligentnego domu, warto zlecić tego typu zadanie wyspecjalizowanej firmie, na przykład Poline Mariusz Nosal z Wrocławia, która doradzi i zaprojektuje odpowiednie dla nas rozwiązania. Najważniejsza kwestia to wybór pomiędzy systemem przewodowym lub bezprzewodowym. Zaletą pierwszego rozwiązania jest pewność oraz stabilność połączenia. Tego typu instalację warto rozważyć w nowym dopiero budowanym domu, dzięki czemu unikniemy kucia wykończonych już ścian. W przypadku systemów radiowych ich ogromną zaletą jest stosukowo łatwa instalacja. By zamontować tego typu system nie trzeba kuć ścian, wystarczy podłączyć wszystkie elementy za pomocą łączności bezprzewodowej. Systemy inteligentnego domu mogą być także zcentralizowane (wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi elementami odbywa się zawsze za pośrednictwem głównego modułu – centrali sterującej) lub zdecentralizowane (wszystkie urządzenia są autonomiczne, czyli interpretują trafiające do nich sygnały i odpowiednio modyfikują swój sposób działania, a w przypadku awarii wyłączane jest tylko jedno urządzenie). Do dyspozycji mamy także systemy otwarte, czyli takie których protokoły i dokumentacje są dostępne dla wielu innych producentów, a co za tym idzie w przypadku rozbudowy lub modernizacji z łatwością dokupimy to co trzeba lub systemy zamknięte, gdzie współpracujemy i korzystamy
z urządzeń tylko jednego producenta.

Decyzja zakupowa dotycząca technologii i konkretnego systemu automatyki jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, że montując taką instalację, będzie nam ona służyć przez bardzo długie lata. Dlatego należy ją dobrze przemyśleć i zainwestować w rozwiązania trwałe z możliwością ich dalszej rozbudowy oraz modyfikacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz