Artykuł sponsorowany

Systemy przewodowe czy bezprzewodowe - jak zabezpieczyć dom?

Systemy przewodowe czy bezprzewodowe - jak zabezpieczyć dom?

Automatyka domowa to pojęcie, które kryje w sobie szereg nowoczesnych instalacji pojawiających się coraz częściej w naszych domach. Dotyczy to zarówno systemów, które mają nas chronić lub ostrzegać i reagować na niebezpieczeństwo, jak również tych, których zadaniem jest poprawa naszego komfortu w codziennym życiu. Niemniej jednak wybierając tego typu instalacje, musimy przede wszystkim zdecydować czy będzie to system przewodowy czy bezprzewodowy.

Pewność połączeń kablowych

Systemy automatyki domowej, które do prawidłowego działania potrzebują przewodów, są rozwiązaniem nieco starszym, co nie znaczy gorszym, niż instalacje bezprzewodowe. Jest to jednak system trwały i bardziej stabilny, gdyż wszelkie informacje przepływające między urządzeniami ulegają mniejszym zakłóceniom. Dzięki temu doskonale sprawdzi się on w dużych lub piętrowych domach, a także w sporych rozmiarów obiektach użytku publicznego, czyli tam gdzie ochrony wymaga większa powierzchnia. Na tego typu technologię warto zdecydować się już na etapie projektowania domu i wykonać ją równocześnie z innymi pracami instalacyjnymi. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonanie systemów przewodowych w wykończonym budynku, na przykład z rynku wtórnego, musimy liczyć się faktem, że niezbędne będzie kucie ścian, które pozwoli umieścić kable w specjalnych bruzdach. Dlatego też warto rozważyć przeprowadzenie tego typu prac w czasie generalnego remontu lub podczas modernizacji instalacji elektrycznej. Oczywiście możliwy jest montaż instalacji inteligentnego domu niezależnie od innych prac remontowych. W takim przypadku przewody instalacji umieszcza się w specjalnych listwach na powierzchni ścian i sufitów. Rozwiązanie to jednak nie należy do najbezpieczniejszych, a dodatkowo ma wątpliwe walory estetyczne.

Bezprzewodowa wygoda

Systemy, które nie wymagają połączeń kablowych, nazywane bezprzewodowymi, są nowocześniejsze i wykorzystują do komunikacji sygnały przekazywane drogą radiową. Jest to zdecydowanie najmniej inwazyjna opcja instalacji alarmowej. Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów oraz jest bardzo estetyczna. Dodatkowo tego typu systemy alarmowe są stosunkowo łatwe w montażu, a co za tym idzie doświadczonej firmie instalatorskiej, takiej jak Altel Sławomir Czajkowski z Wrocławia, ich instalacja nie powinna zająć zbyt dużo czasu. Warto także pamiętać, że chociaż większość elementów korzysta ze specjalnych baterii, pojawia się konieczność zapewnienia odpowiedniego zasilania centrali przed właściwym montażem urządzeń bezprzewodowych. Instalacje takie dobrze sprawdzają się
w przypadku automatyzowania mniejszych przestrzeni - mieszkań oraz domów o jednej kondygnacji do około 120 m2. W przeciwieństwie do systemów przewodowych, które zazwyczaj montowane są na stałe, instalacje bezprzewodowe są idealne dla osób zmieniających miejsce zamieszkania, gdyż możliwy jest ich demontaż i ponowne wykorzystanie w nowym lokum.

Jak widać wybór konkretnego rozwiązania dla szeroko pojętej automatyki domowej zależy przede wszystkim od potrzeb, preferencji i możliwości finansowych użytkownika. Niemniej jednak warto rozważyć i przemyśleć różne rozwiązania oraz korzyści z nich płynące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz