Artykuł sponsorowany

Co koniecznie warto wiedzieć o jabłkach i ich uprawie?

Co koniecznie warto wiedzieć o jabłkach i ich uprawie?

Nie tuczy, gdyż  zawiera tylko 55 kcal. Zawiera prawie wszystkie witaminy oraz mnóstwo błonnika. Jedno jabłko ma bardzo dużo korzyści dla zdrowia. Te najpopularniejsze polskie owoce mają w sobie dużo dobra i możemy jeszcze spożywać pod różnymi postaciami. Co wpływa na jakość ich uprawy? O czym muszą pamiętać gospodarstwa sadownicze? Które z nich są naprawdę zdrowe? Czego nie wiesz o jabłkach?

Uprawa jabłek

Aby uprawa jabłoni była owocna, producenci jabłek muszą zadbać o każdy etap produkcji. Należy dopilnować odpowiedniego przycięcia, wyregulowania wzrostu drzew oraz rozważnego ich przerzedzenia. Wszystkie te zabiegi bezpośrednio wpływają na owoce i ich wielkość. O sukcesie w uprawie jabłoni decyduje światło, a dokładnie proces fotosyntezy, który wpływa na produkcję cukru. Ten z kolei nadaje jabłkom smak. Trzeba pamiętać, że z kolei intensywne nawożenie obniża zawartość cukrów. Podczas uprawy jabłek dobrze jest je dokarmiać wapniem (co wpływa na ich jakość) już od początku, gdy jeszcze wapno bez problemu wnika przez skórkę. Jabłka, którym wapnia nie brakuje są bardziej odporne na działanie różnorodnych chorób, dzięki czemu można je dłużej przechowywać.  Jabłka na sprzedaż czy na eksport muszą charakteryzować się najwyższą jakością i możliwością długiego czasu przechowywania. Aby to było możliwe, producenci owoców już od sezonu wegetacyjnego muszą dbać o zabezpieczenie jabłek przed działaniem czynników chorobotwórczych. Tym bardziej to istotne przy uprawie ekologicznej, gdzie nie stosuje się żadnych chemikaliów. Jeżeli zależy nam na jabłkach zdrowych i naprawdę dobrych, najlepiej wybierać te z rolnictwa ekologicznego i korzystać tylko ze sprawdzonych usług rolniczych, najlepiej od Gospodarstwa Sadowniczego Jerzy Mączewski (w Pęsach - woj. mazowieckie), które oferuje produkcję i sprzedaż jabłek oraz jest swego rodzaju hurtownią jabłek.

Zalety jabłek

Ekologiczne owoce to naturalny aromat, wyśmienite walory smakowe oraz zdrowie, gdyż jabłka pochodzą z upraw, gdzie nie stosuje się pestycydów oraz sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin. Takie owoce są potwierdzone certyfikatem EKO. Pamiętajmy, że najwięcej witamin kryje się w skórce, która również jest idealnym miejscem dla pestycydów, dlatego jeśli jabłka nie pochodzą z ekologicznych upraw, tym bardziej należy je bardzo dokładnie myć. Warto także zjadać ogryzek do samego końca (poza nasieniem), gdyż jest on jadalny i zawiera sporo miąższu. Nawet dietetycy zalecają spożywanie dwóch świeżych jabłek w ciągu dnia. Pomagają one w przypadku zaparć. Zawierają dużo witaminy C, potasu czy żelaza. A poza tym czerwone, soczyste i aromatyczne jabłko z sadu jest po prostu smaczne. Mają tyle zalet, że po ich uświadomieniu łatwo zdecydować się na kupno jabłek.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz