Artykuł sponsorowany

Znaczenie jakości mieszanki traw pastwiskowych a wielkość plonów

Znaczenie jakości mieszanki traw pastwiskowych a wielkość plonów

Sposób użytkowania pastwiska, regularne zabiegi pratotechniczne, nawożenie, nawadnianie i stosowanie dobrej jakości mieszanek traw to najważniejsze elementy wpływające na wielkość plonów. Na dobrostan wypasanych zwierząt wpływa oczywiście nie tylko ilość pożywienia, lecz także jego jakość. Czym kierować się przy wyborze mieszanki pastwiskowej, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w hodowli?

Jakość plonów i trwałość traw pastwiskowych

Stabilność (wierność) plonowania i trwałość to dwie najważniejsze cechy traw pastwiskowych i łąkowych. Na efekty plonów wpływa przede wszystkim dopasowanie mieszanki do warunków glebowych, sposób użytkowania pastwiska, ale także gospodarowanie na terenach użytkowych, w tym nawożenie i nawadnianie. W warunkach polowych najlepsze i najbardziej stabilne plony dają mieszanki traw z roślinami motylkowatymi, takimi jak koniczyna czy lucerna. Warto sięgać po mieszanki wielogatunkowe, które charakteryzują się większą trwałością od dwugatunkowych. Dla uzyskania traw odpornych zarówno na mrozy, jak i okresowe zalewanie czy suszę, można stosować np. mieszanki zawierające życicę trwałą lub wielokwiatową (mrozoodporne), a jednocześnie silnie ukorzeniającą się wiechlinę łąkową wraz z koniczyną białą, która charakteryzuje się bardzo dużą wartością pokarmową.

Kompozycja mieszanki traw pastwiskowych

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, skład mieszanki traw pastwiskowych musi być dostosowany do warunków panujących na danym terenie. Dlatego w ofercie Centrali Nasiennej znajdziemy kilka mieszanek przeznaczonych na różne gleby, w tym średnio- i mało żyzne, suche, okresowo podmokłe, a nawet torfowe, okresowo zalewowe.

Wysokiej jakości mieszanki traw pastwiskowych komponowane są wg określonych zasad. Te mówią o konieczności dobierania gatunków roślin o podobnych wymaganiach glebowych, wyróżniających się trwałością oraz stabilnością w określonych warunkach i przy konkretnym sposobie użytkowania. Na pastwiskach zaleca się wysiewanie mieszanek o większej zawartości roślin mocno ulistnionych, ale niewysokich, odpornych na udeptywanie i częste przygryzanie. W składzie mieszanek przeznaczonych na paszę konserwowaną (siano i kiszonkę) powinny przeważać rośliny wysokie, ale koniecznie w towarzystwie tych rosnących nisko, tworzących mocne zadarnienie. Przy zmiennym użytkowaniu pastwiska zaleca się stosowanie mieszanek zawierających gatunki niskie i wysokie w równych proporcjach.

Nie jesteś pewien, jaka mieszanka sprawdzi się na twoim pastwisku? Nie obawiaj się zadawać pytań przedstawicielowi producenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz