Artykuł sponsorowany

Choroba Alzheimera - przebieg, objawy i leczenie

Choroba Alzheimera - przebieg, objawy i leczenie
Jak powszechnie wiadomo, starsze osoby są najbardziej narażone na występowanie różnego rodzaju schorzeń. Jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych jest choroba Alzheimera, określana jako przedstarczy zanik mózgu. Przyjrzyjmy się, jakie są objawy tej choroby oraz na czym polega jej leczenie. 

Czym jest choroba Alzheimera?

Alzheimer to najczęściej występująca postać zaburzeń otępiennych – cierpi na nią aż 70% pacjentów z zaburzeniami otępiennymi. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego psychiatry, Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy, w 1901 roku, opisał tę przypadłość. Z chorobą zmagają się przede wszystkim starsze osoby, po 65. roku życia, zdarza się jednak, że rozpoznawana jest  także u młodszych pacjentów. Niestety, dokładna patogeneza tej choroby nie została jak dotąd poznana. Podejrzewane są o to mutacje genetyczne i czynniki środowiskowe. 

W trakcie choroby dochodzi do obumierania komórek nerwowych. To prowadzi do problemów z mową, pamięcią i ogólnie myśleniem. Z czasem chory nie może już prowadzić samodzielnego życia i potrzebuje niemal całodobowej opieki. Ostatecznie dochodzi do zaniku mózgu. 

Jakie są objawy choroby Alzheimera?

Objawy różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wyróżniamy bowiem stadium wstępne, umiarkowane i zaawansowane. Początkowe objawy mogą nie być wyraźne; pacjenci mają problem z zapamiętywaniem informacji, zapominają przykładowo, gdzie odłożyli dany przedmiot. Na tym etapie chory jest jednak w stanie prowadzić samodzielne życie. Ważne jest więc wdrożenie leczenia we wczesnym stadium rozwoju choroby. Z czasem dochodzi do zaburzeń mowy i orientacji – pacjenci zapominają, jak dotrzeć do domu, mylą słowa i pojęcia. Pojawiają się też objawy psychotyczne. Przy zaawansowanym stadium choroby pacjent nie jest w stanie wykonywać podstawowych, codziennych czynności. Nie rozpoznaje bliskich osób. Wymaga całodobowej opieki. 

Na czym polega leczenie choroby Alzheimera?

Na obecnym etapie wiedzy o chorobie Alzheimera, środki leczenia są ograniczone. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób odwrócić działania choroby. Dostępne jest jednak leczenie objawowe. Kluczowy jest kontakt z najlepszymi specjalistami z zakresu psychiatrii, na przykład z firmy Macieja Matuszczyka - Specjalistyczna praktyka lekarska. Właściwy dobór leczenia farmakologicznego jest kluczowy w celu odłożenia w czasie pojawienia się kolejnych symptomów choroby lub zwalczenia uciążliwych objawów, takich jak infekcje dróg moczowych, bezsenność, depresja.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz