Artykuł sponsorowany

Chleb na zakwasie - czy warto go jeść?

Chleb na zakwasie - czy warto go jeść?

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdy z nas sięga po różnego rodzaju suplementy, stosuje mniej lub bardziej sprawdzone diety, które w większości eliminują spożywanie chleba. Warto się zastanowić, czy warto z niego całkowicie rezygnować. W istocie jest on cennym źródłem witamin, białka, błonnika oraz składników mineralnych – zwłaszcza ten wypiekany na naturalnym zakwasie.

Czym tak w ogóle jest zakwas?

Zakwas jest niczym innym jak mieszanką wody i mąki – najlepiej żytniej, która zawiera rozmnożone bakterie kwasu mlekowego. Zakwas powstaje w długotrwałym procesie, podczas którego zachodzi fermentacja. Jest używany do tradycyjnego wypieku pieczywa, gdzie spełnia kilka ważnych zadań. Przede wszystkim powoduje wyrastanie i spulchnianie chleba, który w naturalny sposób konserwuje. Zwiększa przyswajanie wszelkich mikroelementów zawartych w ziarnach zbóż i mące. Zawarte w zakwasie bakterie kwasu mlekowego neutralizują niebezpieczne dla organizmu związki rakotwórcze, jak azotany czy toksyny pleśniowe.

Skąd wiadomo, że chleb jest na zakwasie?

Chleb wypiekany za zakwasie ma przede wszystkim charakterystyczny zapach. Odznacza się delikatnym i lekko kwaskowym smakiem. Po przekrojeniu, pieczywo na zakwasie jest wilgotne. Ma też dłuższy termin przydatności do spożycia, dlatego iż zakwas zapobiega pojawianiu się pleśni na gotowym pieczywie i powoduje, że chleb dłużej jest świeży. Chleb za zakwasie proponują piekarnie w całym kraju, w tym Zakłady Piekarskie Oskroba z Celestynowa. Jest on gwarancją wspaniałego smaku oraz aromatu. Poza chlebem na zakwasie zakłady te oferują chleb zwykły, chleb pełnoziarnisty, chleb wypiekany bez drożdży, chleb litewski oraz złocisty czy pytlowy. Do tego chrupiące i świeże bułeczki, a także słodkie ciastka i ciasta.



Zalety i walory zdrowotne chleba na zakwasie

Poza świetnym smakiem i świeżością, chleb na zakwasie posiada szereg właściwości zdrowotnych. Oddziałuje pozytywnie na układ pokarmowy oraz ośrodkowy układ nerwowy, jak też wpływa na poprawę odporności. Kwas mlekowy zawarty w zakwasie chlebowym usprawnia trawienie oraz uzupełnia zasoby mikroflory w układzie pokarmowym. Chroni również organizm przed anemią. Wartość odżywcza chleba na zakwasie jest o wiele wyższa niż chleba na samych drożdżach. Pieczywo na zakwasie chlebowym ma niższy indeks glikemiczny, wyższe wartości antyoksydacyjne. Zakwas wpływa na odbudowanie flory bakteryjnej układu pokarmowego i pomaga szybciej wchłaniać cenne dla organizmu pierwiastki, takie jak magnez, cynk i żelazo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz