Artykuł sponsorowany

Chemia przemysłowa – jakie środki obejmuje i gdzie są one stosowane?

Chemia przemysłowa – jakie środki obejmuje i gdzie są one stosowane?

W naszym życiu spotykamy się z ogromną ilością substancji i środków chemicznych. Mają one rozmaite działanie oraz zastosowanie nie tylko w życiu codziennym, ale również – czy  też przede wszystkim w przemyśle. Na potrzeby rozmaitych gałęzi przemysłu właśnie produkowana jest chemia przemysłowa, czyli specjalistyczne preparaty dedykowane właśnie dla zakładów produkcyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej ich klasyfikacji.

Podział środków chemicznych

Ze względu na składniki, jakie zawierają w swoim składzie środki z grupy chemii przemysłowej, wyróżnić możemy cztery rodzaje: środki neutralne, alkaliczne, kwasowe i rozpuszczalnikowe. Każde z nich ma inne przeznaczenie. Ich produkcja oraz dystrybucją zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Chemtec w Gdańsku.

Preparaty neutralne to rozcieńczalne w wodzie środki na bazie łagodnych substancji powierzchniowo-czynnych. Przeznaczone są przede wszystkim do neutralizacji wycieków substancji ropopochodnych na wodzie i lądzie oraz do odtłuszczania powierzchni zanieczyszczonych olejami, smarami lub tłuszczami.

Środki alkaliczne na bazie substancji alkalicznych, powierzchniowo-czynnych, inhibitorów korozji również są wodnorozcieńczalne. Stosuje się je podczas usuwania tłuszczów mineralnych i syntetycznych, roślinnych i zwierzęcych, a także węglowodorów, olejów, smarów, zanieczyszczeń atmosferycznych, drogowych, sadzy, parafiny, wosku, pyłów czy osadów.

Rozcieńczalne w wodzie są też kwasowe środki chemiczne powstałe na bazie kwasów, substancji powierzchniowo-czynnych i inhibitorów korozji. Usuwają one kamień oraz osady wapienne, rdzę, naloty tlenkowe, cement i beton.

Środki rozpuszczalnikowe wykonywane są destylatów ropy naftowej. Znajdują zastosowanie w rozpuszczaniu i usuwaniu ciężkich zanieczyszczeń takich jak surowa ropa, mazut, gudron, frakcje olejowe. Sprawdzają się też przy odtłuszczaniu na zimno elementów, myciu silników, urządzeń mechanicznych oraz elektrycznych.

Zastosowanie chemii przemysłowej

Zakres działania środków chemicznych stosowanych na gruncie przemysłu jest niezwykle szeroki. Obejmuje ogromną ilość czynności przeprowadzanych podczas procesów produkcyjnych, ale również w codziennym życiu. Wyróżnikiem chemii przemysłowej jest wyższa koncentracja, a co za tym idzie też skuteczność, środków chemicznych w porównaniu z tymi ogólnodostępnymi. Produkty z grupy chemii przemysłowej wykorzystywane są do:

  • usuwania rozmaitych zanieczyszczeń;
  • czyszczenia powierzchni;
  • mycia konstrukcji, elementów, przedmiotów;
  • myjek różnego rodzaju.

W przemyśle używane są w celu utrzymania w czystości procesów produkcyjnych, linii technologicznych, pomieszczeń, a także instalacji, maszyn i urządzeń – między innymi obrabiarek, zbiorników, rurociągów, kotłów czy wymienników ciepła. W domu i ogrodzie natomiast specjalistyczne środki chemiczne wykorzystamy do mycia elewacji, dachu, kostki brukowej lub usunięcia graffiti.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz