Artykuł sponsorowany

Charakterystyka tuczarni dla trzody

Charakterystyka tuczarni dla trzody

To, co najbardziej interesuje hodowcę trzody chlewnej, to przyrosty. To właśnie one zapewniają efektywność i zyski. Naturalnie, aby osiągnąć szybki wzrost masy tuczników, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki, dobry mikroklimat, ale przede wszystkim – zoptymalizowaną paszę i przyjazne zwierzętom środowisko skarmiania. Te cele realizują nowoczesne tuczarnie.

Funkcje i zastosowania tuczarni dla trzody

Pierwsze miesiące życia świni to okres bardzo intensywnego wzrostu, a także budowania odporności. Od tego, jak zwierzę jest karmione w tym okresie i jak szybko przyrasta jego masa, zależeć będzie kondycja w przyszłości, a ostatecznie – wartość rynkowa jego mięsa. Dlatego prosięta umieszcza się w tuczarniach, aby mogły bez przeszkód rosnąć i nabierać sił.

Tuczarnia to budynek gospodarczy przeznaczony ściśle do karmienia świń – mówi specjalista z firmy Wesstron. – Jest ono do tego przystosowane pod każdym względem. Dąży się do maksymalnej automatyzacji karmienia, odpowiedniego dozowania paszy oraz pomieszczenia jak największej liczby osobników. To wszystko przekłada się na mniej pracy dla człowieka przy jednoczesnej maksymalizacji przyrostów i zysków.

Obecnie tuczarnie dla trzody chlewnej to nowoczesne obiekty, w których wykorzystuje się wiele dobrodziejstw techniki. Można się o tym przekonać na przykładzie tuczarni z karmieniem płynnym od Wesstron.

Charakterystyka nowoczesnej tuczarni z karmieniem płynnym

Omawiana tu tuczarnia z karmieniem płynnym powstała na przełomie 2015 i 2016 roku. Została zaprojektowana z myślą o produkcji 9000 osobników rocznie. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na skarmianie warchlaków dobrze tolerowanym i łatwo trawionym pokarmem płynnym na bazie zbóż i śruty sojowej.

Pokarm płynny powstaje automatycznie po zaprogramowaniu odpowiednich receptur dostosowanych do potrzeb poszczególnej partii zwierząt. System pracuje kompleksowo. Dba zarówno o magazynowanie surowców, jak i ich łączenie, a następnie dystrybuowanie między stanowiskami do skarmiania. Możliwe jest także dodanie leków do wybranych koryt, tak aby przyjęły je odpowiednie zwierzęta. Miernik poziomu paszy odpowiada za to, aby nigdy jej nie zabrakło. Jest podawana przez całą dobę w miarę ubywania. Dzięki temu zwierzęta nie doświadczają stresu związanego z brakiem pokarmu, są spokojniejsze i nie wykazują agresji, co dodatkowo sprzyja przyrostom.

Oprócz części do karmienia płynnego są także sekcje przeznaczone do podawania pokarmu stałego. Całość jest sterowana komputerowo, co jeszcze bardziej ogranicza pracę człowieka i niweluje ryzyko błędu spowodowanego czynnikiem ludzkim. Ponadto system karmienia świń jest połączony z sortownią. Waży ona osobniki, a następnie segreguje je na podstawie pomiarów. Dzięki temu można sprzedawać tylko te zwierzęta, które osiągnęły najlepszą masę, a pozostałe przetrzymać do czasu, aż ich sprzedaż będzie opłacalna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz