Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o skupie i sprzedaży trzody chlewnej?

Co warto wiedzieć o skupie i sprzedaży trzody chlewnej?

Trzoda chlewna, czyli po prostu świnia domowa, kiedyś była znacznie bardziej popularna, niż obecnie. Nie mniej jednak, jej mięso jest jakościowo lepsze, niż z tańszego kurczaka. Co należy wiedzieć o hodowli świń? Jakie osobniki są najczęściej sprzedawane? Dlaczego warto skorzystać z firm oferujących skup i sprzedaż zwierząt hodowlanych? Poniżej garść podstawowych informacji w temacie.

Świnia domowa

Trzoda chlewna to jedna z głównych hodowli w Polsce (obok bydła i drobiu). Mówiąc trzoda chlewna, mamy na myśli świnie, a w ich obrębie z kolei wyróżniamy maciorę (możemy się spotkać również z nazwą locha), której nazwa przyporządkowana jest do dorosłej samicy. Jeżeli chodzi o samców, to spotykamy się z dwoma nazwami – wieprze oraz knury. Wieprze są to dorosłe same, jednak nie rozpłodowe, w przeciwieństwie do knurów. Osobniki młode nazywamy prosiętami lub warchlakami. Większość natomiast zwierząt, które przeznaczone są do sprzedaży i produkcji mięsa wieprzowego, to młode tuczniki. Poza produkcją mięsa, wykorzystywana jest także skóra zwierzęcia, na przykład do produkcji butów, czy toreb. Ponadto, jego włosie służy o produkcji szczotek. I choć najczęściej firmy mięsne zainteresowane są skupem tuczników, to hodowla trzody chlewnej służy także produkcji wymienionych wyrobów.

Skup i sprzedaż zwierząt hodowlanych

Współcześnie, nie hoduje się już trzody chlewnej jak dawniej, kiedy w wielu gospodarstwach można było znaleźć kilka osobników. Obecnie, taka mała hodowla nie jest zbyt opłacalna. Jeżeli więc, ktoś chce, aby się mu hodowla trzody chlewnej opłacała, zazwyczaj decyduje się na prowadzenie gospodarstwa dużego, z przeznaczeniem zwierząt hodowlanych do sprzedaży. Pomocą hodowcom służą firmy typu Jankowski Bogusław Agro-Trans, które oferują skup (także obwoźny), a następnie sprzedaż zwierząt hodowlanych. Przede wszystkim oferują skup świń, skup tuczników oraz skup żywca, zdarza się jedna także, że możliwy jest skup knurów czy macior. Dla rolnika jest to bardzo korzystna oferta, gdyż on sam nie musi się martwić o kontakt z firmami mięsnymi (także zagranicznymi), aby sprzedać swą hodowlę. Firmy oferujące skup, często są już umówione z kontrahentami, dla których odbierają zwierzęta prosto z hodowli. Sprzedaż bez pośredników jest znacznie bardziej opłacalna.

Opracowanie:
Głóski 3A
tel. 603 290 242
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz