Artykuł sponsorowany

Jak przebiega uzależnienie od hazardu? Objawy i etapy

Jak przebiega uzależnienie od hazardu? Objawy i etapy

Uzależnienie od hazardu , jak każdy inny nałóg, rozpoczyna się niewinnie. Początkowo to jedynie rozrywka, coś dla ubarwienia naszego szarego życia. W większości przypadków tym właśnie pozostaje – emocjonującą formą spędzenia wolnego czasu. Czasem jednak przeradza się w poważny problem, który zagraża sytuacji życiowej oraz zdrowiu hazardzisty. Przyjrzyjmy się, jak przebiega ta choroba.

Zwycięstwo

Spirala, jaką podąża uzależniony od hazardu, ma swoje fazy. Ich znajomość może pomóc w zaobserwowaniu niepokojących zachowań u siebie samych lub u bliskich. Cały proces cechuje się postępującym podporządkowaniem życia grze. Często osoba taka nie jest w stanie sama uwolnić się od nałogu i potrzebna jest jej profesjonalna terapia uzależnień, taka, jaką prowadzi ośrodek Odpocznienie. Żurawi Młyn.

Pierwszy etap uzależnienia od hazardu to tak zwana faza zwycięstw. Chory nie gra jeszcze regularnie. Tym, co powinno wzbudzić niepokój, są fantazje dotyczące dużych wygranych. Działają one jako motywacja do gry – pieniądze znajdują się w wyobrażeniu chorego w zasięgu jego ręki. Wydaje mu się, że będzie zawsze wygrywać, a jeśli mu się to uda, pojawia się chęć kolejnych zwycięstw. Prowadzi to do coraz częstszej gry o coraz wyższe stawki.

Czynnikiem uzależniającym będzie tu napięcie towarzyszące grze oraz poczucie kontroli, władzy nad maszyną lub systemem.

Straty

W pogoni za iluzją wielkiego zwycięstwa, osoba uzależniona decyduje się na kolejne inwestycje w przekonaniu, że zdobyte dzięki grze pieniądze wynagrodzą wydatki. W tej fazie nałóg jest na tyle silny, że na hazard wydawane są pieniądze przeznaczone na inne cele – na życie, wakacje, oszczędności na nieprzewidziane wydatki – lub należące do innych osób.

Przegrana nie zniechęca chorego, a jedynie wzmacnia chęć odegrania się i odzyskania straconych pieniędzy. Hazard wywołuje poważne zmiany w jego zachowaniu. Zaczyna kłamać i ukrywać fakt, że gra. Ucieka przed konsekwencjami swoich działań, ciągle wierząc, że naprawi je wielka wygrana, do której dąży.

Desperacja

Na tym etapie następuje pogłębienie sytuacji z fazy poprzedniej. Skutki uzależnienia od gier stają się coraz silniej odczuwalne, a system wartości hazardzisty zostaje zachwiany – wygrana znajduje się na pierwszym miejscu, inne rzeczy przestają się liczyć.

To moment, w którym może dojść do utraty pracy. To w połączeniu z rosnącymi długami prowadzi do poczucia osaczenia, często zwiększonego poprzez kolejne pożyczki zaciągane przez osobę uzależnioną. Sytuacja staje się na tyle poważna i beznadziejna, że chory nie widzi innego rozwiązania niż wielka wygrana, która rozwiąże wszystkie jego problemy.

Utrata nadziei

Ta faza stanowi punkt kulminacyjny. Hazardzista przestaje wierzyć w możliwość wielkiej wygranej. Osoba uzależniona ma poczucie całkowitego zniszczenia – jest skompromitowana finansowo i społecznie, jej psychika nie radzi sobie z ciężarem problemów. W tej sytuacji osoba uzależniona wybiera jedno z czterech rozwiązań: ucieczka a alkohol lub leki, więzienie, śmierć lub profesjonalne leczenie hazardu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz