Artykuł sponsorowany

Charakterystyka powszechnie używanych maszyn drukarskich

Charakterystyka powszechnie używanych maszyn drukarskich

Powszechność i rosnące możliwości technik druku sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej maszyn przeznaczonych do różnego rodzaju druku. Maszyny drukarskie możemy podzielić ze względu na kształt formy drukowej, postać podłoża oraz technikę druku. Tych ostatnich wyróżniamy aż dziewięć rodzajów, a każdy z nich ma swoje zastosowanie w poligrafii. Przyjrzyjmy się, czym charakteryzują się maszyny używane w najpowszechniejszych technikach druku

Druk offsetowy

Najczęściej stosowaną techniką druku jest odmiana druku płaskiego, czyli druk offsetowy. Maszyny offsetowe możemy podzielić na te przeznaczone do druku arkuszowego i te do druku zwojowego. W pierwszym przypadku forma drukowa jest w postaci arkusza. Wykorzystane tu farby offsetowe utrwalane są przez wsiąkanie oraz polimeryzację, a farby UV i hybrydowe utrwalane są przez polimeryzację zainicjowaną przez nadfiolet.

Maszyna offsetowa zbudowana jest z wałków wodnych i farbowych umieszczonych na cylindrze formowym. Ten od papieru oddzielony jest cylindrem pośrednim. Po drugiej stronie arkusza umieszczony jest cylinder dociskowy.

Rotograwiura

Jest to odmiana druku wklęsłego, którą wykorzystuje się do dużych nakładów – na przykład pism kolorowych i opakowań. W maszynach rotograwiurowych formą drukową jest metalowy cylinder z obrazem  grawerowanym mechanicznie lub wykonanym za pomocą techniki laserowej. Farba gromadzi się w kałamarzykach, czyli zagłębieniach na powierzchni cylindra. Forma drukarska obraca się zanurzona w farbie, a cylinder z formą drukową przejmuje farbę z zagłębień podczas zetknięcia z formą drukarską. Podłoże, którym może być papier lub folia, do cylindra przyciska preser.

Typografia

Technika druku starsza od ruchomych czcionek Gutenberga. Dziś jej wykorzystanie jest marginalne, jednak warto o niej wspomnieć. Maszyny typograficzne wykorzystują druk wypukły i farby typograficzne. Ich zasada działania jest prosta; farba z wypukłej formy drukowej przenoszona jest bezpośrednio na podłoże drukowe. Jeśli między formą drukowa a podłożem pośredniczy guma offsetowa, druk taki nazywany jest typooffsetem lub suchym offsetem. Istnieją maszyny typograficzne arkuszowe jak i rolowe.

Fleksografia

Ta technika również wykorzystuje druk wypukły. Maszyny fleksograficzne mają  elastyczne, fotopolimerowe formy drukowe i wykonują druk za pomocą ciekłych farb szybkoschnących; wodnych, rozpuszczalnikowych lub UV. Cylinder rastrowy zanurzony jest w farbie i podczas obracania styka się z cylindrem formowym, który przenosi farbę na podłoże, dociskane przez cylinder dociskowy.

Sprzedażą i montażem urządzeń poligraficznych, do których oprócz maszyn drukarskich zaliczamy między innymi, również bobiniarki i przewijarki, jest firma Usprint.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz