Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowania biogazu

Charakterystyka i zastosowania biogazu
W obliczu grożącego nam kryzysu paliw kopalnych ogromne nadzieje wiąże się z różnego rodzaju odnawialnymi źródłami energii. Jednym z nich jest biogaz, wytwarzany w procesie rozkładu związków organicznych przez bakterie beztlenowe. Pozyskać go można na wiele sposobów, wiele też jest sposobów jego wykorzystania. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule.

Biogaz powstaje w sposób naturalny m.in. na torfowiskach (i w takim przypadku nazywany jest często gazem gnilnym lub błotnym), ale pojawia się też samoczynnie chociażby na wysypiskach, gdzie w związku z tym coraz częściej montowane są instalacje go odzyskujące. Podobne systemy zakłada się w oczyszczalniach ścieków.

Rośnie też zainteresowanie celowym pozyskiwaniem tego paliwa w specjalnie po to budowanych komorach fermentacyjnych biogazowni. Wykorzystać tu można biomasę w postaci m.in. liści zgrabionych w parkach czy surowców pochodzenia rolniczego, w tym gnojowicy lub obornika, dających odpowiednio nawet 20 i 30 m sześc. biogazu z każdego metra sześciennego biomasy. Warto też zwrócić uwagę, że pozostałości z procesu fermentacji użyte mogą zostać następnie jako ekologiczny nawóz.

Skład biogazu

Skład biogazu zależy od rodzaju surowca, z którego został pozyskany. Po uśrednieniu przyjąć można, że nieoczyszczony biogaz zawiera 50-65 proc. metanu, 30-40 proc. dwutlenku węgla oraz śladowe ilości pary wodnej, azotu, wodoru, siarkowodoru i tlenu, niekiedy zaś także siloksanów. Zaawansowane technologie wykorzystywane w niektórych oczyszczalniach ścieków pozwalają uzyskać znacznie wyższe (sięgające rzędu nawet 90 proc.) wartości, jeśli chodzi o obecność metanu.

Zastosowanie

To właśnie zawartość metanu decyduje o wykorzystaniu biogazu jako źródła energii – zarówno cieplnej, jak i elektrycznej (np. w kotłach, generatorach prądu i elektrociepłowniach). Biogaz oczyszczony do biometanu uzyskuje standard jakości gazu ziemnego i w takiej formie może zostać wprowadzony do sieci dystrybucyjnej. 

Uzdatniony w ten sposób biogaz da się też sprężyć, tudzież upłynnić i w tej postaci wykorzystać jako paliwo w pojazdach z instalacjami CNG – dodaje przedstawiciel firmy Limagrain.

Wpływ na środowisko

Na koniec warto wspomnieć o neutralnym wpływie użycia biogazu na środowisko naturalne. Potrzebna do jego pozyskania biomasa bowiem pochłania wcześniej dwutlenek węgla w ilościach nie większych niż te emitowane w trakcie spalania. Możemy więc mówić tutaj o powtarzalnym, bezstratnym cyklu i zerowym bilansie CO2, dzięki czemu nie następuje pogłębienie problemu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz