Materiał Partnera

Parametry techniczne urządzeń do brykietowania firmy IMIX

Parametry techniczne urządzeń do brykietowania firmy IMIX

Brykietowanie oraz granulowanie to dwa procesy powszechnie wykorzystywane w produkcji nowoczesnych, ekologicznych materiałów opałowych. Do ich przeprowadzania służą specjalne urządzenia oraz linie urządzeń. Powalają one w łatwy i wydajny sposób uzyskać optymalną ilość produktu. W poniższym artykule przyjrzymy się rozwiązaniom proponowanym przez firmę IMIX.

Dwa procesy

Biopaliwo to paliwo powstałe z przetworzenia biomasy pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Do grupy tej zaliczyć możemy materiały opałowe: drewno i odpady obróbki drewna oraz słomę. Przystosowaniu ich do wykorzystania w instalacji opałowej służą procesy takie jak brykietowanie czy granulowanie.

W tym obu przypadkach  biopaliwo otrzymuje się poprzez prasowanie materiału sypkiego lub lepiszcza. Różnica polega na wielkości produktu końcowego. Do przeprowadzenia tych procesów wykorzystuje się specjalne urządzenia, jakie w swojej ofercie ma firma IMIX.

Brykieciarki, peleciarki, granulatory

Zarówno brykiet, jak i pelet wymagają zastosowania nieco innego sprzętu. Związane jest to z rozmiarem tych materiałów oraz surowcami, z jakich są one wykonywane. Brykiet może mieć kształt odłamków o przekroju prostokątnym lub kołowym i wytwarza się go między innymi z trocin, torfu, węgla drzewnego, słomy. Na popularności zyskują te wykonane z odpadków produkcji rolniczej. Pelet uzyskuje się w głównie w procesie granulowania trociny, chociaż możliwe jest wykorzystanie też innych odpadów drzewnych – skorupki kokosów, połamane gałęzie oraz kłody, a nawet trawy.

Biopaliwo jest efektem prasowania drobnych, sypkich elementów pod dużym ciśnieniem. Urządzenia wykorzystywane w tym procesie różnią się między sobą w zakresie obrabianego surowca. O kształcie uzyskanego materiału decyduje zazwyczaj ustawienie właściwych funkcji i części. Linia do brykietowania karbonizatu ma moc 40 kW i w ciągu godziny jest w stanie wyprodukować 600 kg produktu. Wykorzystuje się ją do wytwarzania brykietu, peletu z karbonizatu, węgla destylowanego i różnego rodzaju pyłów.

Brykieciarki tłokowe o mocy 10,5 kW i wydajności 400 kg/h mogą być używane zarówno do jako brykieciarki, jak i jako peleciarki – wystarczy wymienić tuleję brykietującą. Otrzymywany brykiet ma średnicę 30 mm, a pelet od 6 do 12 mm. Mogą one obrabiać wszelkiego rodzaju surowce: słomę, siano, trociny, wióry, pyły, tekturę, makulaturę, zręby, łuski, pestki, torf, miał i muł węglowy, odpady takie jak lignina, opakowania, sklejka oraz folia.

Możliwości produkcyjne poszerza brykietowanie całych bel, które wykonują linie do brykietowania. To zespół urządzeń o wadze 900 kg, długości 3 m, wysokości 2,7 m oraz szerokości 1,2 m. Silnik brykieciarki o mocy 15 kW oraz rozdrabniacza o mocy 11 kW pozwala na produkcję 400 kg materiału w ciągu jednej godziny.

Opracowanie:
Wojcieszków, Okopowa 9
tel. 506 040 196
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz