Artykuł sponsorowany

Charakterystyka dachów płaskich

Charakterystyka dachów płaskich

Dachy płaskie to konstrukcje, które na stałe wpisały się w polski krajobraz. Wieńczą one budynki wielkokubaturowe, takie jak bloki czy obiekty przemysłowe, ale wykonuje się je także w przypadku domów jednorodzinnych. O tym, że ciągle istnieje zapotrzebowanie na tego typu dachy, decydują ich właściwości i zalety. Czym wyróżniają się dachy płaskie?

Gdzie można spotkać dachy płaskie?

Dachy płaskie są nazywane także stropodachami. Ta nazwa wzięła się od ich podwójnej funkcji.  Stanowią one jednocześnie dach budynku, jak i są stropem na ostatniej kondygnacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcje te charakteryzują się dzisiaj wyjątkowym poziomem izolacyjności.

Dachy płaskie znajdują się zazwyczaj na obiektach magazynowych, handlowo-usługowych oraz są wykorzystywane jako pokrycie dużych hal. Jednak od wielu lat chętnie montuje się je w mieszkalnych budynkach wielorodzinnych czy blokach. Można je także zobaczyć na niektórych domach jednorodzinnych.

O wyborze dachu płaskiego decydują względy estetyczne, ale także ich ogromna funkcjonalność. Wpływają korzystnie na bilans ciepła w budynku, pozwalają maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię użytkową, a przy tym wszystkim są bardzo wytrzymałe” – mówi ekspert z firmy termoDach.

Czym charakteryzują się dachy płaskie?

Dachy płaskie mają różne zalety i parametry w zależności od tego, jakie materiały zostały użyte do ich wykonania. Najczęściej to pokrycie dachowe tworzy się z membrany PCV lub EPDM.

Tworzywo EPDM odznacza się odpornością na duże amplitudy temperatur. Na stan takiego dachu nie wpłynie niekorzystnie ani zbyt wysoka, ani zbyt niska temperatura. Ponadto nie zaszkodzi mu ciągła ekspozycja na promieniowanie słoneczne, promienie UV i podczerwień. Membrana EPDM cechuje się tym, że świetnie przepuszcza parę wodną, jest odpowiedzialna za optymalną wentylację budynku oraz właściwy poziom wilgoci.

Równie wiele zalet mają pokrycia dachów płaskich wykonane z tworzywa PCV. Są one niezwykle wytrzymałe na czynniki mechaniczne. Nie niszczą się, nie są podatne na rozrywanie czy ścieranie. Tak jak membrany z EPDM są wykonane tak, aby nie mogły im zaszkodzić skrajne temperatury. Ich montaż odbywa się poprzez klejenie lub zgrzewanie.

Aby dach płaski był faktycznie funkcjonalny i spełniał oczekiwania właścicieli budynku, musi być do niego dopasowany. W tym celu wykonanie jego projektu powierza się fachowcom, którzy są w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania dla danej konstrukcji. Dzięki temu będzie on solidny, wytrzymały i łatwy w eksploatacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz