Materiał Partnera

Charakterystyka chemii warsztatowej

Charakterystyka chemii warsztatowej

Warsztat samochodowy to miejsce, w którym bez odpowiednich środków trudno byłoby zadbać o czystość, a ta jest niezbędna, by pracowało się dobrze. Z niektórymi zabrudzeniami w pojazdach, które trzeba usunąć, za żadne skarby nie poradzilibyśmy sobie, stosując chemię przeznaczoną do użytku domowego. Jakie produkty zaliczamy do chemii warsztatowej? Czy smary to także chemia warsztatowa? Jak powinniśmy interpretować to pojęcie?

Silnik, układ hamulcowy i nie tylko

O silniku mówi się, że jest sercem pojazdu, a o serce powinno się dbać w sposób wyjątkowy. W warsztacie nawet podczas rutynowego przeglądu powinniśmy zadbać o czystość silnika. Nie mogą pozostać żadne zabrudzenia, naloty, czy wycieki, które zauważyć można gołym okiem. Do czyszczenia może zostać użyty na przykład specjalistyczny preparat do mycia silników z atomizerem – środek chemiczny łatwo będzie się rozprowadzało i pracę wykonamy szybko. Produkty tego typu to chemia skoncentrowana, która radzi sobie zarówno ze smarami i olejami, jak i osadami z soli – mówi nam przedstawiciel sklepu motoryzacyjnego CARWIT ze Szczecina. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są biodegradowalne produkty tego typu, które nie mają żadnego szkodliwego wpływu na środowisko. Przy pracach z układem hamulcowym mechanik korzysta z odtłuszczaczy, na przykład do usunięcia warstwy antykorozyjnej z tarczy hamulcowych. Takie produkty, które zaliczamy do chemii warsztatowej, również dostępne są w sprayu.

Wybór produktów jest naprawdę spory – dobry sklep motoryzacyjny zaoferuje nam środki do zadań specjalnych, na przykład do czyszczenia przepustnic, układu zasysania powietrza, pastę do tłumików, preparat wygładzający do hamulców, czy środki antykorozyjne, a także produkty do mycia rąk, które naprawdę przydają się mechanikom.

Oleje, smary i płyny

Zdania na temat zaliczania olejów, smarów i płynów do chemii warsztatowej są podzielone, bo przecież używamy ich nie tylko w warsztatach. Odwiedzając stacjonarny sklep motoryzacyjny, w którym oferowane są np. elementy karoserii, sprzęgła, części silnika i produkty takie jak te, które omówiliśmy w poprzednim akapicie, możemy spotkać się z różnymi podziałami. Oleje, smary i płyny mogą być zaliczane do chemii warsztatowej, do chemii samochodowej albo traktowane jako osobny dział. Naszym zdaniem ten podział nie jest szczególnie istotny, ponieważ kiedy robimy zakupy w sklepie motoryzacyjnym (zresztą nie tylko), interesują nas konkretne produkty, czy produkty do konkretnych zadań i o to pytamy sprzedawcę. Podsumowując, naszym zdaniem w większości przypadków pojęć „chemia warsztatowa” i „chemia samochodowa” możemy używać zamiennie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz