Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety i wady przyciemnionych szyb w samochodzie?

Jakie są zalety i wady przyciemnionych szyb w samochodzie?

Niegdyś ciemne okna samochodu kojarzyły się wyłącznie z luksusem bądź tanim tuningiem. Dziś jednak to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne ze względu na jego liczne zalety. Niemniej nie brakuje mu też wad, aczkolwiek można je łatwo wyeliminować. Wystarczy to zadanie powierzyć specjalistom, którzy korzystają ze sprawdzonych produktów. Po lekturze artykułu będziesz wiedzieć, czy przyciemnianie szyb to modyfikacja dla twojego auta.

Sposoby przyciemniania szyb

Efekty takiego zabiegu mogą być trwałe lub tymczasowe. W pierwszym przypadku stosuje się metodę piecową, czyli metalizowanie tlenkami tytanu. Jej wykonywanie ma jednak swoje uzasadnienie wyłącznie na etapie produkcji pojazdu, ponieważ jest ona czasochłonna i kosztowna. Z tego względu w autach, które nie mają fabrycznie przyciemnionych szyb, wykorzystuje się do tego celu specjalne folie poliestrowe. Taką usługę oferuje między innymi firma Master Wrapping Workshop z miejscowości Zwoleń. Tego rodzaju produkty dostępne są w kilku opcjach kolorystycznych oraz stopniach przepustowości światła. Ten ostatni parametr jest bardzo z istotny z punktu widzenia przepisów prawnych. Kierowcy bowiem mogą przyciemniać szyby w samochodzie, o ile przednia oraz boczna zapewnią pełne pole widzenia. W związku z tym współczynnik ich przepuszczalności musi wynosić minimum 70%.

Korzyści z przyciemnionych szyb

Warto zauważyć, że coraz więcej kierowców decyduje się na wprowadzenie tego rodzaju modyfikacji przeszkleń w swoim aucie. Już od dawna przestały być one zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów ekskluzywnych marek, samochodów sportowych czy też limuzyn. Taki stan rzeczy wynika z wielu zalet, jakie cechują to rozwiązanie. Poza tak oczywistą kwestią jak większa prywatność pasażerów należy wskazać wysoki poziom termoizolacyjności. Tę właściwość docenimy szczególnie latem, ponieważ oklejone folią poliestrową szyby wspomagają działanie klimatyzacji i pomagają utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzu. Z kolei zimą zatrzymują ciepło w kabinie. To także sposób na ochronę przed promieniowaniem UV, które razi podczas prowadzenia, jak również ma niekorzystny wpływ na tapicerkę oraz kokpit - powoduje ich blaknięcie.

Sprawdź też: Przyciemnianie szyb - czy jest potrzebne?

Jakość folii jest ważna

Zabieg przyciemniania szyb poprzez naklejenie folii może nie dawać w dłuższej perspektywie czasowej tak dużych walorów estetycznych. Produkty mogą bowiem zacząć pękać, tracić swój pierwotny kolor, a na ich powierzchni zaczną pojawiać się zarysowania. Tak zmodyfikowana tafla szkła może ograniczać widoczność w nocy lub pochmurny dzień. Stąd też bardzo istotna jest sama jakość wykorzystywanej folii oraz jej profesjonalna aplikacja. Akcesoria tego typu powinny mieć atest Instytutu Szkła i Ceramiki, co stanowi gwarancję niezmienności ich formy wraz z upływem czasu. Warto również wspomnieć o tym, że folię da się w każdym momencie usunąć bez żadnej szkody dla okien samochodu. Dobrze, aby zabieg przyciemnienia szyb zgodnie z obowiązującymi przepisami został potwierdzony odpowiednią dokumentacją w warsztacie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz