Artykuł sponsorowany

Cele oraz założenia rehabilitacji onkologicznej

Cele oraz założenia rehabilitacji onkologicznej

Leczenie onkologiczne to bardzo trudny proces dla pacjenta, który wymaga rehabilitacji onkologicznej. Jest ona niezbędna z tego względu, iż powrót pacjenta do pełnej sprawności ruchowej oraz ogólnie fizycznej nierzadko zajmuje sporo czasu. Przez to, do rehabilitacji trzeba podejść w jak najlepszy możliwy sposób. Prezentujemy najbardziej przydatne informacje w temacie rehabilitacji onkologicznej.

Rehabilitacja onkologiczna

Rehabilitacja przeprowadzana u pacjenta po przejściu leczenia onkologicznego odgrywa tak ważną rolę, że w zasadzie jest uznawana za część leczenia mającego na celu zwalczyć nowotwór. Co więcej, rehabilitacja onkologiczna jest poniekąd także nowym etapem dla pacjenta, podczas którego musi zmierzyć się trudnościami w postaci nierzadko pogorszonej sprawności ruchowej czy też sprawności fizycznej. Przywrócenie sprawności ruchowej jest absolutnie niezbędne, dlatego bardzo ważne w przypadku rehabilitacji onkologicznej jest to, aby korzystać z usług jak najlepszych możliwych specjalistów. Co jednak warto zauważyć, nierzadko rehabilitacja onkologiczna nie ma na celu jedynie poprawić zdrowie fizyczne pacjenta, ale także ułatwić mu powrót do funkcji społecznych.

W efekcie, rehabilitacja onkologiczna skupia się także na zdrowiu psychicznym. Z innych informacji, w przypadku tego rodzaju rehabilitacji bardzo ważne w większości przypadków jest to, aby poszczególne czynności wdrożyć jeszcze przed rozpoczęciem samego leczenia onkologicznego. Jedynie w ten sposób możemy być w jakikolwiek sposób pewni, że rehabilitacja przynosi zamierzone z góry rezultaty. Tak więc, rehabilitacja onkologiczna nie będzie odgrywała ważnej roli w życiu pacjenta tylko po zakończeniu leczenia, ponieważ kluczowa będzie także przed leczeniem nowotworu oraz w jego trakcie. Z innych informacji, tego rodzaju rehabilitacji poddawane są osoby, u których powstały ubytki funkcjonalne związane z operacją chirurgiczną lub wynikające z zastosowania radioterapii w leczeniu onkologicznym.

Cele rehabilitacji onkologicznej

W temacie rehabilitacji onkologicznej warto nieco bardziej skupić się także na jej celach. Zanim jednak przejdziemy do opisywania poszczególnych elementów, pragniemy zaznaczyć, że informacji na ten temat zaczerpnęliśmy od ekspertów z firmy Dren Med świadczącej usługi związane z rehabilitacją. Tak więc, w temacie celów oraz założeń rehabilitacji onkologicznej trzeba przede wszystkim wiedzieć, że zmieniają się one zależnie od danego etapu leczenia. Co więcej, wpływ na cele oraz założenia będzie mieć także samo zaawansowanie choroby nowotworowej. Jednym z pierwszych celów rehabilitacji onkologicznej jest przygotowanie osoby chorej do samego procesu leczenia.

Jeśli natomiast chodzi o samą terapię, rehabilitacja ma wówczas w głównej mierze zapobiegać powikłaniom leczenia onkologicznego, do których zaliczyć trzeba ból, ryzyko zakrzepicy żylnej, ryzyko obrzęków czy też powikłania krążeniowo-oddechowe. Niezbędne jest zatem to, aby rehabilitacja była przeprowadzana pod okiem specjalistów, którzy zadbają o bezpieczny przebieg całości terapii. Oprócz powyższych aspektów, zadaniem rehabilitacji onkologicznej jest także oczywiście przywrócenie sprawności psychofizycznej pacjentów na tyle, na ile jest to na dany moment możliwe. Dotyczy to zarówno okresu przed, w trakcie, jak i po leczeniu onkologicznym.

Warto wiedzieć, że na rehabilitację onkologiczną składają się przeważnie takie metody, jak fizjoterapia, psychoterapia, a także zabiegi fizykalne. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w temacie celów oraz założeń rehabilitacji onkologicznej. Istnieje bowiem jeszcze jeden cel w postaci łagodzenia objawów terminalnego okresu choroby nowotworowej. Co więcej, rehabilitacja onkologiczna uwzględnia w tym przypadku takie założenie, jak poprawa jakości życia pacjenta w jak najlepszym możliwym stopniu, co standardowo osiąga się poprzez zwiększenie jego samodzielności czy też ogólnie rozumianej niezależności w trakcie procesu jakim jest leczenie paliatywne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz