Artykuł sponsorowany

Technika McTimoney-Corleya w kręgarstwie

Technika McTimoney-Corleya w kręgarstwie

Kręgarstwo czy też chiropraktyka jest metodą manualną skoncentrowaną na terapii narządu ruchu, w tym szczególnie kręgosłupa, stanowiącego jego trzon. W praktyce stosuje się starannie opracowane techniki, do których zalicza się między innymi technika McTimoney-Corleya.

Holistyczny charakter techniki McTimoney-Corleya

Terapia manualna, jaką zajmuje się chiropraktyka, opiera się na założeniach holistycznych, które traktują każde zjawisko jako element większej, spójnej całości, złożonej z wzajemnie na siebie oddziałujących części. Rozumiany w takim ujęciu organizm jest skomplikowaną maszyną, w której jeden układ jest zależny od drugiego, a jednocześnie stanowią one dla siebie niezbędne dopełnienie. Taka ideologia przypomina nieco filozofie Wschodu, w których podstawą jest zachowanie równowagi pomiędzy dobrą i złą energią czy pomiędzy pierwiastkiem męskim i żeńskim. Zgodnie z takim założeniem organizm poddawany zabiegom chiropraktycznym jest jednością, w której sprawność układu ruchowego warunkuje również sprawność innych układów i organów. Zgodnie z ideą chiropraktyki oddziaływanie na układ ruchu pośrednio wpływa też na układ nerwowy i wydzielania, a te z kolei warunkują sprawną pracę całego organizmu. Na tych samych założeniach opiera się jedna z popularniejszych technik – technika McTimoney-Corleya.

Idea techniki McTimoney-Corleya

Chociaż technika ta wywodzi się z pierwszej metody opracowanej przez ojca chiropraktyki – D.D. Palmera, w rzeczywistości robi jeden krok do przodu, zajmując się nie tylko kręgosłupem, ale również innymi elementami układu ruchu. W ujęciu holistycznym jest to odniesienie do tego układu, jako do całości, szeregiem wzajemnych oddziaływań na siebie. Metoda obejmuje oddziaływanie na cały aparat ruchu, czyli miednicę, kończyny górne i dolne, klatkę piersiową, kręgosłup, czaszkę. Pierwotne koncentrowanie się na kręgosłupie nie jest tu bez znaczenia, ponieważ zaburzenie jego równowagi powoduje podrażnienie korzeni nerwowych, które przechodzą przez kanały międzykręgowe. Efektem takich podrażnień są różne negatywne skutki w obrębie pracy całego układu, ponieważ system nerwowy nie działa na tyle sprawnie, aby skoncentrować się na kierowaniu samoleczeniem organizmu.

Technika McTimoney-Corleya w praktyce

Najważniejszym elementem stosowanej w gabinecie Nat-Med Stanisław Nawrot techniki jest stosowanie tzw. miękkich manipulacji, wykonywanych za pomocą opuszków palców, z zastosowaniem minimalnej siły nacisku. W pierwszej kolejności chiropraktyk koncentruje się na równoważeniu zespołu biodrowo-krzyżowego poprzez wykonywanie cyklu kontrolowanych ruchów rotacyjnych i kołyszących miednicy. Kolejnym etapem jest równoważenie całego kręgosłupa i czaszki za pomocą tzw. odruchowego impulsu regulacyjnego, który ma zainicjować proces samonaprawy. Ta ostatnia może trwać od sekundy do wielu dni, dlatego konieczne jest stosowanie pomiędzy zabiegami odpowiednich przerw do osiągnięcia określonego efektu. Ostatnim etapem zabiegu techniką McTimoney-Corleya jest usprawnienie stawów kończyn górnych i dolnych oraz uwolnienie restrykcji tkanki miękkiej narządu ruchu. Stosowana metoda pomaga w takich sytuacjach, jak bóle korzonków nerwowych, głowy w części potylicznej, narządów kobiecych, tylnej części miednicy, zapalenie korzonków nerwowych, rwa kulszowa.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz