Artykuł sponsorowany

Cechy kuchni polskiej

Cechy kuchni polskiej
Na polską kuchnię wpływ miało wiele różnych kultur. Widoczne jest też rozbicie na kuchnie regionalne, które powstały dzięki rozbiorom. Dlatego wydaje się, że polska kuchnia nie posiada zbyt wiele charakterystycznych dla niej potraw. Rzeczywiście występują spore różnice między poszczególnymi częściami kraju. Do najbardziej znanych potraw polskich zalicza się rosół, kotlet schabowy, pierogi, barszcz czerwony czy flaczki.

Składniki i przyprawy

W polskiej kuchni powszechnie wykorzystywane są takie składniki jak ogórki kiszone i korniszony, kiszona kapusta, grzyby, śmietana, buraki czy różne gatunki kiełbas. Polskie potrawy swój wyjątkowy smak zawdzięczają odpowiednio dobranym przyprawom – majerankowi, koperkowi, pieprzowi, kminkowi, jałowcowi, tymiankowi, lubczykowi czy pietruszce. Wśród deserów najważniejszą rolę odgrywają ciasta i ciasteczka wszelkiego rodzaju. Kuchnia polska wiele zawdzięcza narodom sąsiednim i nie tylko – spore są wpływy m.in. kuchni węgierskiej. Władcy rządzący Polską w przeszłości i ich żony sprowadzali do kraju wiele egzotycznych warzyw, owoców czy przypraw (żeby wspomnieć choćby królową Bonę). Wszystko to wpłynęło na to, co w kraju jadano w przeszłości i co je się obecnie. Dziś potraw kuchni polskiej możemy spróbować w wielu restauracjach, takich jak na przykład działająca we Wrześni restauracja Gospa Ejo.

Stereotypy na temat kuchni polskiej

Panuje powszechna opinia, że kuchnia polska jest tłusta, kaloryczna i niezdrowa. Jest w tym nieco prawdy, gdyż wiele potraw jest tłustych, poza tym na stołach królują ziemniaki i dania mączne. Jednocześnie jednak są to potrawy bardzo smaczne, które powinno spożywać się z umiarem. Co ciekawe, wiele typowo polskich dań w nazwie ma określenia nawiązujące do innych krajów – tak jest w przypadku pierogów ruskich, barszczu ukraińskiego czy ryby po grecku. Dla polskiej kuchni typowe są dania z dziczyzny, nieco już dzisiaj zapomniane. Obecnie stawia się raczej na kotlety schabowe i mielone.

Najpopularniejsza polska potrawa

Rzeczywiście, kotlet schabowy niezmiennie od lat w połączeniu z ziemniakami i kapustą jest najpopularniejszą potrawą w Polsce. Równie dużą popularnością cieszy się golonka czy klasyczny bigos podawany z chlebem. Na tym jednak nie koniec – w Polsce jada się ogromną ilość kasz i wiele rodzajów klusek czy zup. Na terenach położonych nad Morzem Bałtyckim niepodzielnie królują ryby. Na deser podaje się z kolei ciasta – serniki, keksy, makowce czy jabłeczniki. Polska słynie również z doskonałych warzyw, które przygotowuje się na różne sposoby. Można je dusić, gotować, piec czy smażyć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz