Materiał Partnera

Charakterystyka kuchni staropolskiej

Charakterystyka kuchni staropolskiej

Jedzenie stanowi ważną część naszego życia. Aby żyć, musimy jeść – nigdy odwrotnie. Powinniśmy też jeść dobrze, ale co to znaczy? Dla każdego dobra kuchnia jest synonimem innych potraw. Wiele osób, szczególnie mężczyzn, często lubuje się w kuchni staropolskiej. Tradycyjne dania zawsze smakują, o ile lubimy jeść tłusto, a swoje posiłki opierać na mięsie i mącznych rarytasach.

Pyszne zupy

Obecne czasy promują zdrowe jedzenie. „Bądź fit” – ile razy słyszałeś już to zdanie? Kuchnia staropolska mocno odbiega od wyznaczonych norm, ale od czasu do czasu można pozwolić sobie na takie smakołyki. Szczególnie zimą, kiedy nic lepiej nie rozgrzeje nas niż pyszna, gorąca zupa, charakterystyczna dla tradycyjnych potraw. 

Zupy jednak jadano nie na obiad, ale na śniadanie. Jako element dań obiadowych pojawiły się w wieku XVIII. Królowały barszcze, polewki, rosoły, krupniki, jak również czernina, zupa rybna czy żur – wymienia nasz rozmówca z restauracji Gospa Ejo we Wrześni.

Smakowite mięsiwa

Kuchnia staropolska to również, jak nie przede wszystkim – mięso. Najczęściej serwowano tzw. „pieczyste”, zarówno z dziczyzny, drobiu, wieprzowiny, jak i ptactwa. Przygotowywano również zraziki, potrawki, bigosy z winnymi owocami, sztufady z makaronem oraz wędzonki i głowiznę z grochem. Do mięs stawiano na stołach rozmaite dodatki, np. ćwikłę, chrzan ze śmietaną, ogórki, musztardę i różnego rodzaju sosy. Potrawki podawano z kaszą, w tym z kaszą jęczmienną, często również z grochem. Zrazy dobrze doprawiano, stosując takie przyprawy jak imbir czy rozmaryn. Pozostałe mięsa posypywano kminkiem, majerankiem, tymiankiem, a także cząbrem i estragonem. Używano także cytryny, octu piwnego i winnego. Dania były smaczne i często przygotowywane na słodko, ponieważ dodawano miodu, powideł i soków owocowych oraz owoców.

Potrawy mączne i z kaszy

Na stołach obok mięs bardzo często stawiano też potrawy mączne. Dania z mąki i kaszy uznawane są za najstarsze dania kuchni staropolskiej, a można pośród nich wymienić gryczanki, prażuchę, gryczek, mamałygę, jak również bliny oraz kulebiaki. Jeśli chodzi o kaszę, łączono ją z różnymi dodatkami, w tym z serem, mięsem czy warzywami. Dzisiaj również możemy skosztować pysznych, tradycyjnych dań, odwiedzając jedną z restauracji, serwujących takie potrawy.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Monika Ś.
Monika Ś.
24.05.2019
A od kiedy to kuchnia staropolska to "przedweszytkim mięsa". W tamtych czasach mało kogo było stać na ich spożywanie. Owszem hodowano ale bardziej na sprzedaż niż dla siebie. Bardzo naciągany ten artykuł...