Materiał Partnera

Cechy dobrych zawiasów meblowych

Cechy dobrych zawiasów meblowych

Poszczególne rodzaje mebli z drzwiami wymagają innych sposobów zamykania, dlatego zawiasy różnią się konstrukcją, sposobem montażu i wytrzymałością na ciężar, który mogą unieść. Ważne jest przede wszystkim to, by dany zawias wytrzymywał ciężar drzwi, do których został przeznaczony. O dobrych zawiasach stosowanych w meblach świadczy także materiał, z którego są wykonane, oraz wysoka klasa trwałości.

Różne rodzaje zawiasów

Poszczególne rodzaje mebli wymagają stosowania zawiasów innych rodzajów. Nie każdy zawias będzie równie funkcjonalny w każdym otwieranym meblu. Najpopularniejsze są zawiasy z puszką, które wymagają odpowiedniego miejsca w drzwiach na montaż. Jeśli nie ma możliwości ich montażu przeważnie stosuje się zawiasy tłoczkowe. Są one mocowane za pomocą wkrętów. Zawiasy mogą być także samootwierające lub samozamykające, dzięki czemu drzwiczki nie będą trzaskać. Z kolei w drzwiach łamanych stosuje się zawiasy skrzydełkowe, natomiast w szafkach narożnych zawiasy kątowe i zawiasy uzupełniające. W ciężkich meblach najlepiej sprawdzają się zawiasy taśmowe. Są to tylko niektóre z najpopularniejszych rodzajów zawiasów. Ich funkcjonalność zależy od budowy, wytrzymałości na ciężar, naprężenia oraz sposobu mocowania.

Materiały używane do produkcji zawiasów

Najważniejszy w zawiasach jest materiał, którego trwałość została dostosowana do przeznaczenia. Ze względu na duży ciężar, zawiasy do drzwi drewnianych wykonuje się ze stali, mosiądzu lub aluminium. Drzwi szklane przeważnie są lżejsze, przy czym wymagają delikatnego traktowania. Dlatego zawiasy do nich wykonuje się z aluminium lub stali nierdzewnej. Zazwyczaj montowane są za pomocą śruby zaciskowe i nakrętki, dzięki czemu nie trzeba wiercić w drzwiach otworów. Nie tylko wytrzymały materiał świadczy o dobrych zawiasach. Ważna jest także klasa trwałości, którą mierzy się do siedmiu punktów. Najwyższa nota oznacza, że zawias pozostał funkcjonalny po próbie 200 000 cykli otwierania i zamykania.

Sposób montowania zawiasów

Przy wyborze mebli zazwyczaj zwracamy uwagę na ich cechy estetyczne. Drugą kwestią jest zadowalająca cena. Mało kto przykłada uwagę do zawiasów, choć mogą one znacznie wpłynąć na funkcjonowanie i trwałość mebli. Zawiasy do szafek dobierane są w zależności od rodzaju drzwiczek. Ekspert z firmy Rudex w Częstochowie tłumaczy: Zawiasy wpuszczane montuje się wewnątrz szafki. Zawiasy nakładane montuje się na zewnątrz korpusu. Zawiasy składane są to dwa oddzielne skrzydła, które po zainstalowaniu można połączyć w jeden element. Natomiast zawiasy narożne to specjalne produkty, które ze względu na swoje funkcjonowanie, stosuje się tylko w szafkach narożnych.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz