Materiał Partnera

Cechy dobrej pościeli hotelowej

Cechy dobrej pościeli hotelowej

Hotel, pensjonat czy dom wczasowy jest dla gościa na krótki czas swego rodzaju namiastką domu, zaś hotelowe łóżko – odpowiednikiem domowego łoża. Dlatego wybierając pościel do placówki tego typu warto jest pomyśleć o komforcie gości. Nie należy jednak zapominać również o własnym interesie ekonomicznym – hotelowa pościel powinna być doskonałej jakości, by wytrzymać długą i intensywną eksploatację. Dziś odpowiadamy na pytanie, jaka powinna być dobra pościel hotelowa.

Estetyczne i wygodne w użyciu

Pościel jest jednym z pierwszych elementów wyposażenia, który rzuca się gościom w oczy po wejściu do hotelowego pokoju, powinna więc spełniać wysokie wymagania pod względem estetyki. Częstym wyborem właścicieli placówek turystycznych nie jest jednak pościel kolorowa, a w różnych odcieniach... bieli. – Biel nadaje wrażenia świeżości, jest też dla gościa dowodem czystości hotelowej pościeli, stąd jej wyjątkowa popularność. Przemawiają za bielą również względy praktyczne: pościel hotelowa musi być regularnie prana, maglowana czy dezynfekowana, a biały materiał daje gwarancję dokładnego jej wyczyszczenia. Doceniają ten fakt również goście – mówi ekspert Textilo Group Sp. z o.o, producenta tekstyliów hotelowych, domowych i reklamowych.

Zastosowanie pościeli w innym kolorze niż biel powoduje wzrost kosztu, gdyż wyprodukowanie takiego produktu, który wytrzyma wymagane w hotelarstwie procesy prania jest dużo droższe, a ponadto nasz gość może odnieść wrażenie, że chcemy coś ukryć.

Dostępna na rynku oferta białej pościeli hotelowej nie musi być jednak monotonna. Poza gładkim wykończeniem tekstyliów, w pokojach hotelowych często spotykane są pościele w subtelne, satynowe pasy, zdobione haftowanymi motywami roślinnymi lub wzorami geometrycznymi. Istnieje oczywiście możliwość wykonania wzorów na zlecenie , niemniej tu wymagane są duże ilości to to także podnosi cenę.
Istotne znaczenie ma też materiał wykonania pościeli: powinien on zagwarantować długotrwałe i intensywne użytkowanie kompletów przy jednoczesnym ciągłym zapewnieniu gościom wygody w czasie snu. Właściwości takie tekstyliom hotelowym oferuje stuprocentowa bawełna o wysokiej jakości. Pościel bawełniana z wysokiej jakości tkaniny umożliwia dokładne wypranie, wykrochmalenie czy maglowanie poszewek, które mimo częstego oraz regularnego czyszczenia wciąż będą miłe w dotyku, miękkie, sprężyste i utrzymają stabilność wymiarową. Niekiedy jednak, ze względów praktycznych, wybierane są materiały z domieszką włókien syntetycznych. Wyznacznikiem jest tu zazwyczaj standardy przyjęte w danym obiekcie czy sieci.

Wytrzymałe i praktyczne

Komplety pościeli hotelowej użytkowane są w specyficznych warunkach. Narażone na kontakt ze skórą dużej ilości osób, powinny być często prane i utrzymywane w warunkach wysokiej higieny – liczą się przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie gości placówki. Pościel taka podlegać będzie czyszczeniu przemysłowemu, co oznacza pranie w wysokich (nawet 95°C) temperaturach, stosowanie agresywnych środków piorących czy dezynfekujących (np. chlor), ponadto maglowanie, wyparzanie czy prasowanie. Materiał pościeli musi być więc wytrzymały na intensywną i długotrwałą eksploatację oraz nieulegający zniszczeniu pod wpływem działań czyszcząco-pielęgnacyjnych.

Ale też pościel hotelowa ma zapewnić gościom dostateczny poziom komfortu wypoczynku: powinna mieć miłą w dotyku fakturę, dostatecznie ogrzewać i jednocześnie gwarantować odpowiednią wentylację, nie działać alergizująco, łatwo chłonąć nadmiar potu i szybko schnąć. Właściwości takie zapewni jej materiał o większej, niż w domowych pościelach gramaturze tkaniny wykonania (150-160 g/m2): nada on pościeli dobrą wytrzymałość i zaoferuje długie utrzymanie wysokiego komfortu użytkowania tkaniny. Ostatnią, ale równie ważną cechą dobrej pościeli hotelowej jest jej łatwość założenia i zdjęcia przez hotelowy serwis sprzątający. Z praktycznego punktu widzenia najodpowiedniejsze do placówek noclegowych i wypoczynkowych są poszwy i poszewki z materiałem na zakładkę, nie wymagające zapinania na guziki czy zasuwania. Takie rozwiązanie znacząco przyspiesza wymianę kompletu pościeli na świeży.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz