Materiał Partnera

Cechy dobrej folii do pakowania żywności

Cechy dobrej folii do pakowania żywności

Głównym zadaniem opakowania jest zabezpieczenie żywności przed wpływem czynników zewnętrznych. Jednocześnie nie może ono zmieniać właściwości smakowych i zapachowych zapakowanego produktu, powodować szybszego psucia, a przede wszystkich uwalniać substancji niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego.

Dlaczego ważny jest wybór właściwej folii do pakowania żywności?

Nie od dziś wiadomo, że dobrze przechowywane jedzenie znacznie dłużej pozostaje świeże. Dotyczy to zarówno mięs, wędlin, serów, jak i warzyw oraz owoców. Dlatego folia do pakowania żywności powinna zabezpieczać przed szybkim psuciem się.

Dobrze dobrana folia gwarantuje także, że zapach zapakowanego produktu nie będzie wyczuwalny przez opakowanie. Szczelność zabezpiecza również przed wypłynięciem na zewnątrz zawartości o luźnej konsystencji lub półpłynnych. Najważniejsze jest jednak to, aby opakowanie nie sprawiało, że produkty staną się niebezpieczne dla zdrowia lub życia człowieka przez migrację substancji chemicznych bezpośrednio do żywności.

„Różne produkty spożywcze wymagają, aby pakować je w specjalnie do tego przystosowane rodzaje folii. Inaczej pakuje się ryby, a inne rozwiązanie będzie optymalne dla serów dojrzewających. Rada eksperta w tym zakresie na pewno będzie bezcenna” – mówi specjalista z firmy SUPRAVIS GROUP.

Folia do pakowania żywności – czym powinna się charakteryzować?

Folia do pakowania żywności powinna:

  • odznaczać się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Jeżeli łatwo ulegnie przebiciu czy rozdarciu, produkt przestaje być zdatny do dalszego przechowywania.
  • tworzyć sterylne środowisko, pozbawione bakterii i innych zanieczyszczeń – wtedy żywność będzie całkowicie bezpieczna dla człowieka.
  • być elastyczna, aby łatwo można było opakować w nią produkt o nieforemnym kształcie.

W zależności od oczekiwań producenta żywności folia może być transparentna lub kolorowa. Wersje przezroczyste powinny jak najlepiej prezentować znajdujący się w nich produkt spożywczy. Opakowania kolorowe mają za zadanie ograniczyć dopływ światła do żywności, ale również stanowią znakomitą powierzchnię do wykonania efektownych nadruków – np. logo firmy lub jej nazwy.

Opakowanie do żywności powinno być gwarancją jak najdłuższej przydatności produktów do spożycia. Dlatego tak często spotyka się wyroby przeznaczone do pakowania próżniowego lub w modyfikowanej atmosferze, które chronią przed negatywnym wpływem powietrza, wilgoci,  i drobnoustrojów. Warto zatem pamiętać, że dobrze wybrana folia znacznie ogranicza straty związane z wyrzucaniem żywności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz