Materiał Partnera

Cechy biżuterii minimalistycznej

Cechy biżuterii minimalistycznej

Minimalizm to ostatnio bardzo modne słowo, które występuje w rozmaitych kontekstach i znaczeniach. Dla jednych minimalizm sprowadza się do ograniczenia ilości zbędnych przedmiotów w otoczeniu, ma służyć utrzymaniu w życiu porządku i staje się swego rodzaju filozofią. Inni rozumieją minimalizm jako specyficzny nurt sztuki, który manifestując się również w przedmiotach codziennego użytku, wkracza do naszej codzienności.

Skąd się wzięła moda na minimalizm?

Pierwsza połowa XXI wieku to niewątpliwie czas minimalizmu. Zmęczeni intensywnością wrażeń, których nie oszczędzał nam ubiegły wiek, przytłoczeni nadmiarem dóbr materialnych i zagubieni w gąszczu nieskończonych możliwości, szukamy wytchnienia i poczucia stabilizacji. Poszukując spokoju we wnętrzach własnych domów, ale i dusz, staramy się porządkować przestrzeń i unikamy wszelkiego nadmiaru. Kondycja człowieka jak zawsze znajduje odzwierciedlenie w wytworach jego rąk - współczesna sztuka jest jej zwierciadłem.

Jednak początki minimalizmu, jako kierunku w sztukach plastycznych, sięgają lat 60. XX stulecia. Już niemal 80 lat temu ukształtował się nurt o wyraźnie określonych cechach. Nadrzędną zasadą minimalistów już wtedy było dążenie do ograniczenia ilości środków, wykorzystywanych w pojedynczym dziele. Prace oszczędne w środkach, choć pozornie proste i neutralne, naprawdę potrafią zamknąć w sobie ogromny ładunek emocji.

Nowoczesna biżuteria minimalistyczna

Podstawową, najbardziej oczywistą cechą minimalistycznej biżuterii jest rezygnacja z nadmiaru elementów dekoracyjnych. Jej twórcy wychodzą z założenia, że najpiękniejsze kamienie nie potrzebują przesadzonej oprawy. Przeciwnie, zbyt duża ingerencja w naturalnie efektowne materiały mogłaby przyćmić ich nieskazitelny wdzięk.

Świetnym przykładem minimalistycznej biżuterii we nowoczesnym wydaniu są pierścionki z warszawskiej pracowni Wonder Fine Jewellery. Każdy element tworzony jest ręcznie z 14 k złota, które tworzy subtelną oprawę dla naturalnych kamieni szlachetnych. Twórcy korzystają z nowoczesnych narzędzi, ale pozostają wierni tradycyjnym technikom jubilerskim. W efekcie powstają delikatne, proste w formie pierścionki, zachwycające jakością drogocennych surowców i precyzją rzemieślniczego wykonania. Podziwiając je, możemy ze 100% pewnością stwierdzić, że rzeczywiście nie trzeba nic więcej.

Biżuteria minimalistyczna ze wspomnianej pracowni autorskiej Wonder Fine Jewellery oddaje hołd naturze nie tylko poprzez eksponowanie jej wyjątkowych darów, czyli kamieni szlachetnych. Marka stara się kultywować ideę społecznej odpowiedzialności, dlatego wszystkie wykorzystywane przez nią materiały pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Najwyższej próby złoto z recyklingu i kamienie z legalnych, bezkonfliktowych źródeł pozwalają tworzyć kolczyki i pierścionki, które można nosić w zgodzie z sumieniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz