Materiał Partnera

Caravaning, czyli wakacje w przyczepie

Caravaning, czyli wakacje w przyczepie

Caravaning lub karawaning to nowoczesna forma turystyki, która polega na przemieszczaniu się z przyczepą lub samochodem kempingowym, tak zwanym kamperem. Ten sposób podróżowania, idealny dla osób niezależnych i indywidualistów, zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników. Historia współczesnego karawaningu nie jest zbyt długa, wiąże się w końcu z rozwojem przemysłu samochodowego.

Caravaning – początki

Korzenie caravaningu sięgają jednak czasów romskich taborów, a więc wozów ciągniętych przez zaprzęgi konne. Romowie swoich przyczep do spania i zamieszkania zaczęli używać mniej więcej na początku XIX wieku, wcześniej służyły im one jedynie do transportu. Pierwsza rekreacyjna przyczepa powstała w 1880 roku, a pojazdy podobne do dzisiejszych zaczęto produkować w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach 20. XX wieku. Największy wzrost popularności ta forma turystyki zaczęła zaś odnotowywać w latach 50. i 60., a ówczesne przyczepy i naczepy były już, podobnie jak dzisiejsze, wyposażone we wszystkie niezbędne do życia urządzenia i meble.

Przyczepy kempingowe w Polsce

Moda na caravaning powoli docierała także do Polski – w 1958 roku podczas Targów Poznańskich zaprezentowano dwa pierwsze prototypy polskich przyczep turystycznych, wyprodukowane przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Niestety nie do końca dopracowane projekty oraz, przede wszystkim, zbyt wysokie ceny sprawiły, że żaden z przedstawionych modeli nie trafił do masowej produkcji. Dopiero lata 70. i 80. przyniosły sukces polskim konstruktorom przyczep. Modele produkowane przez Wytwórnię Wyrobów Precyzyjnych w Niewiadowie były bardziej dopracowane i komfortowe. Większość z nich eksportowano na Zachód, niektóre wersje produkuje się po dziś dzień.

Obecnie światowy przemysł caravaningowy odnotowuje ciągły wzrost. Także w Polsce z łatwością możemy kupić czy wypożyczyć nowe i używane przyczepy, naczepy i kampery polskiej oraz zagranicznej produkcji. Wszystkie te usługi proponuje swoim klientom firma Autocamp FHU Marta Kanigowska.

Współczesne przyczepy – rodzaje i udogodnienia

Dzisiejsze przyczepy i naczepy kempingowe to prawdziwe domy na kółkach, wyposażone standardowo w wygodne łóżka, prysznic, toaletę, ogrzewanie, instalację gazową i elektryczną oraz telewizję satelitarną. Szereg wygodnych rozwiązań sprawia, że można w nich mieszkać nawet przez cały rok. Obecnie produkuje się także całe spektrum rozmiarów przyczep i pojazdów rekreacyjnych – od bardzo małych i lekkich, które mogą być ciągnięte nawet przez motocykl, po ogromne, luksusowe, piętrowe modele.

Obecnie praktycznie każdy, kto chciałby spróbować karawaningu, ma taką możliwość. Coraz popularniejszy staje się wynajem przyczep kempingowych. Ceny nie należą do wygórowanych, a do holowania wielu modeli wystarczy przeciętne auto i prawo jazdy kategorii B. Ta forma turystyki pozwala na nieograniczone poznawanie świata na własnych warunkach, a nowoczesne przyczepy oferują lepsze miejsce do życia i noclegu niż niejeden wakacyjny apartament.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz