Artykuł sponsorowany

Przyczepa kempingowa czy domek holenderski?

Przyczepa kempingowa czy domek holenderski?

Nawet niewielka działka położona w malowniczym miejscu może stanowić nieocenione miejsce relaksu i wypoczynku. Czasami sytuacja finansowa, plan zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy nie pozwalają na postawienie na posesji domku. W takiej sytuacji wiele osób rozważa zakup mobilnego lokum. Co lepiej wybrać – przyczepę kempingową czy domek holenderski?

Zalety i wady przyczepy kempingowej

Przyczepy kempingowe to tak zwane konstrukcje mobilne, tymczasowe, co oznacza, że nie są na stałe przymocowane do ziemi. Mimo to postawienie ich na działce w celach mieszkalnych lub rekreacyjnych wymaga zgłoszenia, a nawet zezwolenia na budowę, jeśli ma stać na posesji dłużej, niż 120 dni. Jednocześnie pozostawiona na ogrodzonym terenie przyczepa może zostać uznana za zaparkowany pojazd. W kwestii prawa zabudowy warto skontaktować się z wykwalifikowanym doradcą, aby uniknąć złamania przepisów.

Poza tym przyczepy campingowe są niedrogie i nieduże, świetnie sprawdzą się na małej działce jako solidniejsza alternatywa dla namiotów. Na rynku wtórnym można kupić je w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie. Zarówno nowe, jak i używane przyczepy kempingowe doskonale pełnią rolę nie tylko domku letniskowego, ale też wakacyjnego lokum, które da się wszędzie zabrać. Decydując się na ich zakup można zyskać nie tylko miejsce do spania na działce, ale też doskonały pojazd na letnie podróże.

Zalety i wady domku holenderskiego

Podobnie jak przyczepy, również domki holenderskie mogą stanowić budynki tymczasowe i tak samo wymagają zgłoszenia, a przy dłuższym czasie używania pozwolenia na budowę. Są większe i wygodniejsze niż ich mniejsze odpowiedniki. Używane domki holenderskie mają zazwyczaj pełne wyposażenie i gotowe instalacje, które można od razu podłączyć do wody, prądu czy gazu. Odpowiednio ocieplone pełnią funkcję całorocznego lokum. Są co prawda droższe od przyczep, jednak warto zapłacić za ich rozmiary i komfort użytkowania.

Wadą domków holenderskich jest ich ograniczona mobilność. Po zakupie rzetelny sprzedawca, taki jak firma Konat PHU, zapewnia transport domku na działkę, jednak po ustawieniu w odpowiednim miejscu właściciel nie ma możliwości przeniesienia go w dowolnej chwili. O ile przyczepę kempingową można przestawić prywatnym samochodem, o tyle przemieszczenie domku wymaga pomocy specjalistów. Który z tych mobilnych obiektów lepiej kupić? Decyzja ta zależy nie tylko od możliwości finansowych i wielkości działki, ale też od przeznaczenia domku i preferencji jego użytkowników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz