Artykuł sponsorowany

Budujemy dom – praktyczny poradnik krok po kroku

Budujemy dom – praktyczny poradnik krok po kroku

Budowa domu jest jednym z trudniejszych wyzwań w życiu – zadanie te nie jest łatwe nawet dla doświadczonego specjalisty. Na budowę domu składa się kilka etapów – każdy z nich należy porządnie przygotować i zrealizować, ponadto do każdego z etapów należy zatrudnić odpowiednie osoby i firmy budowlane. Jak przygotować się do realizacji budowy domu oraz jak zaplanować poszczególne zadania, by nie napotkać niepotrzebnych problemów?

Zanim jeszcze zaczniemy budowę domu czeka nas wybór działki oraz wybór projektu domu. Jeżeli uwarunkowania działki na to pozwalają, możemy wybrać gotowy projekt. Architekt może stworzyć również projekt indywidualny. Mając działkę i projekt – można ruszać z budową.

Pierwszy krok – uzyskanie pozwolenia na budowę

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest zależne od zatrudnienia odpowiednich specjalistów: geodetów, geotechników, architekta, projektanta oraz wykonawcy przyłączy. Na tym etapie należy mieć przygotowany projekt domu, zebrać dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia. Mając pozwolenie wykonuje się przyłącza (należy zgłosić budowę przyłączy) oraz zgłasza się rozpoczęcie prac budowlanych.

Już na tym etapie zatrudniamy firmę realizującą budowę domu oraz  kierownika budowy, a także organizujemy dowóz materiałów na budowę. Najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy wykonawczej, która sama zorganizuje materiały na budowę.

Krok drugi – zaczynamy budowę (stan surowy zero – fundamenty)

Tutaj oznaczamy teren budowy oraz wyznaczamy konkretne miejsce domu w terenie. Wylewamy fundamenty, izolujemy część podziemną, rozprowadzamy kanalizację pod podkładem, układamy podkład. Do wykonania tych zadań potrzebujemy: geodety oraz transportu materiałów na fundamenty, a także ekipy, która zrealizuje część podziemną.

Budowa domu do stanu surowego otwartego – ściany i dach

To trzeci etap, który obejmuje m.in.: murowanie ścian, wykonanie stropów, realizację schodów żelbetowych, ułożenie pokrycia dachu, wykonanie rynien. Potrzebne tutaj będą usługi budowlane dekarskie oraz murarsko-ciesielskie. Należy mieć na uwadze, że nie każda firma budowlana specjalizuje we wszystkich gałęziach budownictwa – na placu budowy domu może przewinąć się kilka ekip budowlanych, jednak możemy też zatrudnić firmę oferującą usługi ogólnobudowlane – odpowiedzialną za wszystkie etapy budowy domu. 

Instalacje i tynki oraz wykończenia (stan surowy zamknięty – montaż okien, drzwi, ocieplenie budynku)

W tej fazie prac, montowane są instalacje zawarte w projekcie (jeszcze bez urządzeń) – należą do nich instalacje sanitarne, elektryczne, gazowe, alarm. Do każdej z instalacji zatrudniamy odpowiednich fachowców – elektryk do elektrycznej, hydraulik do wodnej itd. Następnie tynkujemy ściany, równocześnie stawiamy ogrodzenie terenu, porządkujemy teren budowy.

Po instalacjach i tynkach jesteśmy już coraz bliżej zakończenia budowy – pozostają jeszcze wykończenia, w skład których wchodzi montaż drzwi i okien, bramy garażowej, ocieplenie budynku (elewacja) czy montaż ogrzewania domu.

Wykończenie wnętrza

Usługi budowlane na tym etapie obejmują wykończenie wnętrza – ściany, podłogi, oświetlenie, montaż drzwi wewnętrznych i pozostałe prace.

Ostatni etap – zakończenie budowy

Tutaj należy zawiadomić odpowiednie organy o zakończeniu budowy, wysłać wniosek o nadanie numeru porządkowego, uzyskać zameldowanie – i można się wprowadzać.

Pamiętajmy, że każdy z powyższych etapów ma być nadzorowany przez kierownika budowy. Jego zadaniem jest weryfikowanie czy każdy element budowy, jak wylanie fundamentów, budowa ścian czy montaż instalacji – przeszedł bez zarzutu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz