Artykuł sponsorowany

Budownictwo szkieletowe jako alternatywa dla domów murowanych

Budownictwo szkieletowe jako alternatywa dla domów murowanych

 Drewniane domy szkieletowe, potocznie nazywany „kanadyjczykami” znane są w Polsce już od lat 90-tych ubiegłego wieku. Z czasem ich popularność spadła, obecnie jednak zainteresowanie Polaków tego typu konstrukcjami ponownie wzrasta. Co warto wiedzieć na ich temat? 

Jakość domów szkieletowych

Jednym z głównych powodów, dla których domy szkieletowe po początkowym okresie czasie bumu na nie zaczęły cieszyć się złą sławą, jest mit o ich niskiej jakości. Powtórzmy: mit, który wziął się nie z faktycznej niskiej jakości domów, ale przede wszystkim z braku odpowiednich kwalifikacji osób, które trudniły się na początku ich budownictwem. Domy szkieletowe już od dawna stawiane są w krajach Ameryki Północnej i z powodzeniem służą swoim właścicielom przez długie lata

- Kiedy moda na „kanadyjczyki” zawitała do Polski, ich stawianiem zajmowały się często ekipy, które nie miały pojęcia o tego typu konstrukcjach i popełniały przy budowie mnóstwo błędów – wyjaśnia specjalista firmy RS-Dom - To właśnie te błędy powodowały, że mieszkanie w domu szkieletowych szybko stawało się udręką. Obecnie sytuacja wygląda dużo lepiej. Branża rozwinęła się, wykonawcy specjalizujący się w tego typu konstrukcjach posiadają dostateczne kwalifikacje oraz dysponują odpowiednimi narzędziami i materiałami, czego efektem są domu szkieletowe nie ustępujące pod względem jakości domom murowanym.

Domy szkieletowe są bardziej awaryjne?

Przeciwnicy budownictwa szkieletowego często podnoszą argument, że domy tego typu są bardziej awaryjne i częściej wykonuje się w nich remonty. Nie jest to zgodne z prawdą, bowiem to czy dom będzie wymagał częstych napraw zależy tylko i wyłącznie od profesjonalizmu konstruktorów oraz jakość użytych materiałów. Dom murowany wykonany z kiepskich materiałów i przez niefachową ekipę również będzie psuł – nie ma tutaj żadnej reguły, że jedne domy są bardziej awaryjne, a inne mniej.

Dom w kilka tygodni

Ogromną zaletą domów szkieletowych jest krótki czas budowy takiego obiektu – średnio postawienie całego domu zajmuje około 5 tygodni, choć należy wziąć pod uwagę, że czas ten może zmieniać się w zależności od wielkości projektu. Generalnie jednak od momentu wylania fundamentów a wykończenia ostatnich elementów mija kilkakrotnie mniej czasu, niż w przypadku domu murowanego o podobnych gabarytach.

Ekologia i ekonomia

W dzisiejszych czasach bardzo dużą uwagę przywiązuje się do kwestii oszczędności oraz ochrony środowiska. Domy szkieletowe doskonale wpisują się w te trendy. Po pierwsze wykonywane są z drewna, którego pozyskanie nie prowadzi do takiej dewastacji środowiska, jak w przypadku tradycyjnych materiałów. Po drugie do ich zbudowania potrzeba znacznie mniej czasu i energii, co oznacza mniejszą produkcję zanieczyszczeń. No i po trzecie – są energooszczędne, co przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Podsumowując – dom szkieletowy to idealna alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych. Są trwałe i estetyczne, można je bardzo łatwo zbudować, a ich eksploatacja pochłania mniejsze koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz