Materiał Partnera

Budowanie domu do stanu surowego lub deweloperskiego

Budowanie domu do stanu surowego lub deweloperskiego

Budownictwo domów mieszkalnych rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy ogólnobudowlane wykorzystują coraz sprawniejsze maszyny ciężkie i sprzęty, a także materiały wysokiej jakości. Ewolucji nie ulega jednak proces inwestycyjny budowy domu. Zmieniają się działania na danym etapie, ale ich podział wciąż jest taki sam. To dlatego bardzo często możemy słyszeć o budowie domu do stanu surowego bądź deweloperskiego. Dowiedz się, czym się one charakteryzują.

Co obejmuje stan surowy domu?

Stan surowy domu to najczęściej zrealizowane i zabezpieczone fundamentu obiektu, jego ściany nośne, ściany działowe, a także stropy. Najczęściej stan surowy otwarty zakłada również wykonanie więźby dachowej wraz z odpowiednim pokryciem dachowym – pokrycie zabezpieczające tymczasowe bądź pokrycie pełne stałe. Jeśli chodzi o wnętrze stanu surowego domu, to najczęściej ma ono przygotowane podłogi do pokrycia ich glazurą, bądź parkietami, a także – jeśli tak zakładał projekt – posiada betonowe schody łączące ze sobą kondygnacje. Jeśli chodzi o stan surowy otwarty domu, dana firma wykonawcza oddaje obiekt inwestorowi po jego dokładnym zabezpieczeniu. Wszystkie otwory okienne i drzwiowe muszą być zabezpieczone specjalnymi foliami, piankami oraz drewnem tak, aby wnętrze budynku nie było poddawane działaniu czynników zewnętrznych (np. deszczu).

Stan zamknięty surowy obejmuje zaś wykonaną stolarkę okienną i drzwiową – również bramy garażowe. Tego typu inwestycja jest w pełni przygotowana do rozpoczęcia prac wykończeniowych, które obejmują również instalowanie na terenie domu odpowiednich przyłączy mediów (przyłącze wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie, sieć elektryczna itd.). Jeśli jesteś zainteresowany budową domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego, zgłoś się do sprawdzonej firmy Vedina, której renomę potwierdza między innymi szeroki zakres usług: obejmują one również stawianie bloków i wznoszenie osiedli mieszkaniowych.

Stan deweloperski domu

Za stan deweloperski domu uznaje się obiekt, który posiada wykończone pomieszczenia – są one otynkowane, posiadają rozprowadzone instalacje, a posadzki są wylane (dzisiaj posadzki są często wylewane już w stanie surowym domu). Stan deweloperski jest to zatem etap budowy domu, po którym można rozpocząć malowanie ścian, układanie parkietów i glazury, a następnie meblowanie wnętrz. Zakres stanu deweloperskiego zawsze należy dokładnie ustalać z generalnym wykonawcą budowy. Według analiz rynkowych najbardziej opłacalną formą budowy domu jest jego wznoszenie do stanu deweloperskiego przez jedną firmę. To dlatego coraz częściej inwestorzy korzystają z usług przedsiębiorstw ogólnobudowlanych, które na życzenie klienta są również w stanie wykonać pełne wykończenie wnętrz (biały montaż, instalacje, malowanie itp.).

Opracowanie:
Warszawa, Nowogrodzka 31
tel. 575 588 433
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz