Materiał Partnera

Budowa systemu alarmowego w domu

Budowa systemu alarmowego w domu

Dobre zamki i drzwi antywłamaniowe nie zawsze są wystarczającym zabezpieczeniem. Instalacja alarmu coraz częściej staje się wyposażeniem obowiązkowym w domu. Skutecznie odstrasza i jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa. Szerokie omówienie elementów składowych instalacji da Wam pełny obraz tego, jak powinien wyglądać skuteczny system zabezpieczenia domu przed włamywaczami.

Centrala alarmowa

Centrala alarmowa to mózg całego systemu alarmowego. Jej zadaniem jest odbieranie wszystkich sygnałów, jakie docierają z czujek oraz przycisków. Centrala przetwarza je, diagnozuje ich stan oraz uruchamia alarm. Nowoczesne centrale alarmowe są wyposażone w obsługę za pomocą smartfonu, moduł pamięci zdarzeń, możliwość wysyłania powiadomienia o uruchomieniu alarmu oraz system samokontroli.

Czujki ruchu

Czujka ma zadanie wykrycia ruchu w zakresie jej pola widzenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych elementów. Warto tu wymienić czujki podczerwieni, ultradźwiękowe, inercyjne, magnetyczne oraz mikrofalowe. Producenci oferują również czujki wibracyjne (alarmujące przy próbie zniszczenia drzwi) oraz zbicia szyby. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem są pasywne czujki podczerwieni, które reagują na zmiany natężenia promieniowania cieplnego. Drugie pod względem popularności są czujki dualne, które są dodatkowo wyposażone w tzw. detektor mikrofalowy. Skutecznie eliminują one fałszywe alarmy, wywołane zmianą temperatury w pomieszczeniu.

Manipulatory

Manipulator pozwala na komunikację z centralą alarmową. Z jego pomocą możemy w prosty sposób załączyć lub wyłączyć tryb czuwania. „Manipulator daje nam także dostęp do informacji o alarmach lub awariach systemu. Korzystając z tego modułu możemy zaprogramować działanie centralki alarmowej.” – wyjaśnia specjalista z firmy Kriss-Tech, która świadczy usługi z zakresu instalacji alarmowych.

Sygnalizatory

Sygnalizatory, jak sama nazwa wskazuje, mają zadanie powiadomienia o sytuacji alarmowej. Na rynku dostępne są różne rodzaje sygnalizatorów. Najbardziej popularne z nich to akustyczne i optyczne. Producenci posiadają także w ofercie urządzenia łączące funkcje optyczne i akustyczne.

Powiadomienia i monitoring

W sytuacji, gdy nikogo nie ma w domu sama sygnalizacja dźwiękowa lub świetlna może być niewystarczająca do rozwiązania problemu włamania. Dlatego producenci oferują również urządzenia, których celem jest wysłanie powiadomienia np. do firmy ochroniarskiej. Agencja ochrony obsługująca monitoring jest w stanie zareagować od razu po otrzymaniu powiadomienia.

Kupując system alarmowy warto unikać szablonowych rozwiązań. Pomoc specjalisty w tym zakresie będzie z pewnością bezcenna. Podpowie on, jakie elementy systemu mogą okazać się najbardziej efektywne w przypadku naszego domu lub firmy.

Opracowanie:
Czarnocin 106
tel. 536 585 075
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz